°C

Prezydent Andrzej Duda przedstawił możliwe zagadnienia w referendum konstytucyjnym

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Żarach, 31 stycznia 2018r., fot. archiwum Radia Zachód

Kwestia roli prawa międzynarodowego, ochrony rodziny czy podziału państwa na województwa i powiaty - prezydent Andrzej Duda przestawił przedpołudniem zagadnienia, które mogły by się znaleźć w referendum konstytucyjnym w listopadzie. Prezydent otworzył na Stadionie Narodowym w Warszawie kongres ,,Wspólnie o Konstytucji na Narodowym”. Ma to być podsumowanie dotychczasowej kampanii prowadzonej przez Andrzeja Dudę przed referendum konsultacyjnym w sprawie zmian w ustawie zasadniczej.

Według Andrzeja Dudy jedno z pytań w referendum mogłoby dotyczyć uzupełnienia zapisu w konstytucji, który mówi o respektowaniu zobowiązań międzynarodowych „[Chociażby] potwierdzenie nadrzędności konstytucji w złożonym systemie prawa. Na przykład przez nadanie artykułowi 9. brzmienia: ‚Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego i europejskiego zgodnego z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej’ – powiedział prezydent.

Andrzej Duda zaproponował też, by w konstytucji znalazł się zapis o możliwości organizowania referendów zatwierdzających najważniejsze ustawy: na przykład w sprawie zmiany waluty, systemu rent i emerytur, oświaty, publicznego szkolnictwa wyższego czy systemu ochrony zdrowia.

Kolejne zagadnienia, które mogą się znaleźć w referendum, to stworzenie zapisu o podziale administracyjnym na województwa i powiaty, zobowiązanie państwa do szczególnej opieki nad niepełnosprawnymi czy ochrony rolnictwa i wsi, czy zmiana zapisu o szczególnym znaczeniu rodziny – w tym uzupełnienie roli ojcostwa w rodzinie.

Pytania te nie są ostateczne – na ich kształt ma wpłynąć między innymi dzisiejszy kongres. Konsultacje w sprawie referendum rozpoczęły się w sierpniu ubiegłego roku. Podczas mówił wtedy, że chciałby, by referendum w sprawie zmian w konstytucji odbyło się w dniach 10-11 listopada.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.