°C

R. Trzaskowski zainaugurował działalność ruchu „Wspólna Polska”

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas inauguracji swojego ruchu w Warszawie.
 

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zainaugurował działalność swego ruchu "Wspólna Polska", który - jak podkreślał - ma stworzyć "dekalog wartości, pragnień, marzeń, które są wspólne dla Polek i Polaków". Zapowiedział też powołanie związku zawodowego o nazwie "Nowa Solidarność".

Stworzenie ruchu obywatelskiego, który miałby wykorzystywać potencjał ludzi, którzy wsparli go w kampanii prezydenckiej, a którzy nie chcą zapisywać się do partii Trzaskowski zapowiedział tuż po wyborach prezydenckich, w których startował jako kandydat Koalicji Obywatelskiej. Inauguracja ruchu pod roboczą nazwą „Nowa Solidarność” była już dwukrotnie przekładana, m.in. z powodu awarii w oczyszczalni ścieków „Czajka”. Ostatecznie Trzaskowski zaprezentował swój projekt pod nazwą „Wspólna Polska” w sobotę w Warszawie.

Wydarzenie, ze względu na epidemię koronawirusa, odbyło się bez udziału publiczności. Prezydent stolicy osobiście pojawił się w stołecznym Studiu ZPR, natomiast z zaproszonymi gośćmi łączył się za pośrednictwem internetu.

Trzaskowski rozpoczął swe wystąpienie od nawiązań do sytuacji związanej z pandemią covid-19. Przekonywał, że ruch, który łączyłby Polaków jest szczególnie potrzebny właśnie teraz. „Dziś premier i prezydent zamiast oskarżać lekarzy, lekceważyć nauczycieli, powinni w pierwszej kolejności wszystkim podziękować, dać nam nadzieję, zmobilizować do pracy, zamiast mnożyć wzajemne pretensje, zjednoczyć nas do wspólnej pracy” – podkreślał polityk. W imieniu samorządowców podziękował tym, którzy są na pierwszej linii frontu w szpitalach i szkołach. Pytał też jak im można pomóc.

Prezydent Warszawy ocenił, że „nigdy nie byliśmy podzieleni tak, jak dziś”. „10 milionów Polek i Polaków zagłosowało na prezydenta Andrzeja Dudę, 10 milionów na mnie, a niestety aż 10 milionów zostało w domu” – przypomniał. Dlatego – jak dodał – powołuje ruch, którego celem jest „określenie dekalogu spraw, na które wszyscy patrzymy tak samo”. „Powołujemy ruch, który chce Polski, w której cel nigdy nie uświęca środków; Polski, w której prawo jest fundamentem działania państwa, w której prawo zawsze jest na pierwszym miejscu, nawet jeżeli stoi w sprzeczności z interesem władzy; Polski, w której każdy ma takie same prawa i obowiązki, niezależnie od narodowości, wyznawanej religii, poglądów politycznej, pochodzenia czy orientacji seksualnej” – oświadczył Trzaskowski.

Ogłosił, że jego ruch będzie nosił nazwę „Wspólna Polska”. „Dlaczego? Bo po prostu wierzę we wspólną Polskę” – wyjaśnił Trzaskowski. „Wszystkich państwa będę prosił o włączenie się do wspólnych działań. Zaczniemy od sprawy prostej, zaczniemy od pytania naszych sąsiadów, co ich nurtuje i boli. W kolejnym kroku wyszkolimy setki wolontariuszy wykorzystując także potencjał mężów i żon zaufania z ostatniej kampanii i razem ze specjalistami przygotujemy wielką diagnozę społeczną. Znajdziemy to, co nas łączy, stworzymy dekalog wspólnej Polski, dekalog wartości pragnień, marzeń, które są wspólne dla Polek i Polaków. Spróbujemy trochę na przekór niektórym politykom nie dzielić, a łączyć” – obiecał Trzaskowski.

Jak podkreślił, jego ruch ma być „przestrzenią dialogu i współpracy samorządowców, organizacji pozarządowych, ekspertów, ale także polityków i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcą działać”. „Czas sprofesjonalizować politykę, wyposażyć opozycję w wiedzę oraz instrumenty konieczne do wygrywania wyborów: zaplecza analityczne, platformy internetowe, bazy danych instrumenty potrzebne do odkłamywania propagandowej machiny władzy” – wskazał prezydent Warszawy. Jak dodał, konieczne jest także stworzenie sieci powiązań polityków, organizacji społecznych, ekspertów, zwłaszcza w terenie, w którym dotarcie z przekazem opozycji jest trudniejsze.

W zeszły weekend uruchomiona została strona internetowa startujemyzruchem.pl, za pośrednictwem której można zapisać się do ruchu Trzaskowskiego. W sobotę po południu zarejestrowanych było ponad 10 tysięcy członków. W sobotę z kolei Trzaskowski uruchomił nową witrynę: ruchwspolnapolska.pl. 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku