°C

Wyjątkowe badania konserwatorskie w Gorzowie

fot. UM Gorzów
 

Gorzowianka Hanna Kuraszkiewicz prowadzi badania konserwatorskie kamienicy przy ul Łokietka 21. Studentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zamierza do końca tego roku ustalić, jakich materiałów i farb użyto przy kładzeniu pierwszej elewacji tego budynku.

Badania finansuje ze stypendium artystycznego prezydenta Gorzowa.

Kamienica przy ul. Łokietka 21 była własnością architekta Willego Seckpiehla. Zaprojektował on wiele kamienic w przedwojennym Gorzowie, a budynek przy Łokietka był jego pierwszą realizacją. O ile jednak inne kamienice były obiektami naukowych badań i analiz, to kamienica przy Łokietka jak dotąd nie.

Celem badań Hanny Kuraszkiewicz jest określenie rodzaju użytego oryginalnie materiału i polichromii. To pozwoli ustalić pierwszy kolor elewacji oraz zakres malowania obiektu. Badaczka chce również ustalić jakie są czynniki, które przyczyniają się do niszczenia elewacji, by w przyszłości wyeliminować je z użycia w czasie prac konserwatorsko-naprawczych.

Badania i ich efekty Hania wykorzysta podczas pisania pracy magisterskiej. Docelowo w planach jest również wystawa, prezentująca rezultaty badań.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku