°C

Odszedł Andrzej Pogorzelski, legendarny zawodnik Stali

Dziś rano, w wieku 82 lat, w gnieźnieńskim szpitalu zmarł Andrzej Pogorzelski, były żużlowiec i trener, legendarny zawodnik Stali Gorzów, trzykrotny drużynowy mistrz świata oraz medalista mistrzostw Polski i świata.

Ze Stalą Gorzów związany przez 11 sezonów od 1962 roku. Nad Wartą zdobył łącznie 9 medali Drużynowych Mistrzostw Polski w tym jeden złoty w 1969 roku. Cztery razy startował w finałach Indywidualnych Mistrzostw Świata, wywalczył trzy brązowe medale Indywidualnych Mistrzostw Polski, był zdobywcą Złotego Kasku. Wraz z reprezentacją Polski wywalczył 3 złote i 1 srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Świata. Jako szkoleniowiec wychował takich zawodników jak m.in. Zenon Plech, Bogusław Nowak, Mieczysław Woźniak, Jerzy Rembas czy Marek Towalski. Po odejściu z gorzowskiej Stali szkolił zawodników w Lesznie (m.in. Romana Jankowskiego) i w Gnieźnie gdzie jako trener wywalczył dla tamtejszego Startu jedyny medal Drużynowych Mistrzostw Polski (1980 r. – medal brązowy).