°C

W województwie przybywa nam cudzoziemców

Fot. Paweł Ptaszyński
 

W Lubuskiem rośnie liczba cudzoziemców i jest ich więcej niż przed pandemią – tak wynika z danych, przedstawionych przez lubuski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Przed wybuchem pandemii koronawirusa, na koniec lutego, w naszym województwie zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych było 25 163 obcokrajowców. Do końca maja ich liczba spadła do 23 133, czyli o ponad 8 proc. Od tej pory jednak możemy zaobserwować tendencję wzrostową. Obecnie ich liczba wzrosła do 25 511, przekraczając poziom sprzed pandemii. 

Najwięcej obcokrajowców, ponad 16,6 tys. pracuje w ramach umowy o pracę, natomiast niewiele ponad pół tysiąca  prowadzi własną działalność gospodarczą. Pozostałe osoby pracują na oskładkowanych umowach cywilnoprawnych.

Wśród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w Lubuskiem najwięcej jest obywateli Ukrainy – 21,6 tys. To oznacza, że w ciągu trzech miesięcy przybyło ich ok. 2,2 tys. Drugą grupę stanowi 760 obywateli Białorusi, których od końca maja przybyło 83. Znacząco zwiększyła się także liczba obywateli Mołdawii – z 572 do 619.

Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w Lubuskiem może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS. Powodem może być praca w szarej strefie lub zatrudnienie na nieoskładkowanych umowach.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku