°C

Coraz więcej stulatków w Lubuskiem

fot. M. Czechowska
 

W Lubuskiem żyje 65 stulatków, o 21 więcej niż w 2016 r. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Osoby które ukończył 100 lat otrzymują świadczenia honorowe, niezależnie od tego, czy otrzymują emeryturę bądź rentę. Od 1 marca 2020 roku to 4 294 zł każdego miesiąca. Rok wcześniej było to 3 731 zł brutto.

Natomiast osoby, które nie pobierały wcześniej świadczenia ponieważ nie pracowały, dotyczy to szczególnie kobiet, które niekiedy przez całe życie zajmowały się domem i dziećmi, powinny złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć do niego dokument potwierdzający datę urodzenia.

W całym kraju osób które ukończyły 100 lat jest niemal 2,2 tys. Najwięcej z nich – 402 – żyje na Mazowszu, najmniej – 38 – w Opolskiem.

Jak zapowiadają analitycy, liczba stulatków będzie stale rosła, prognozuje się, że w 2040 roku będzie ich ponad 20 tysięcy.

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku