°C

Film „Malowany ptak” ze Złotym Gronem w Łagowie!

 

Dramat wojenny pt. "Malowany ptak" w reżyserii Czecha Vaclava Marhoula wygrał konkurs główny na najlepszy film fabularny 49. Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie. Obraz został nagrodzony Złotym Gronem - poinformował dyrektor Festiwalu Andrzej Kawala.

Uroczyste zakończenie imprezy połączone z ogłoszeniem wyników konkursów odbyło się w sobotni wieczór w łagowskim amfiteatrze.

„Mimo pandemii udało się przeprowadzić 49. Lubuskie Lato Filmowe – 2020 w realu i udowodnić tym samym, że można przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności realizować działania z zakresu kultury. Dopisali goście i uczestnicy, odbyły się wszystkie pokazy i spotkania czyli jak w tytułowym koncercie +zrobiliśmy swoje+”

– powiedział Kawala.

W najbardziej prestiżowym konkursie filmów fabularnych drugą nagrodę, czyli Srebrne Grono otrzymały ex aequo filmy: „Hejter” w reż. Jana Komasy i „Szarlatan” w reż. Agnieszki Holland.

Brązowe Grono przyznano węgierskiej produkcji pt. „Ci, którzy pozostali” w reż. Barnabasa Totha. O nagrody festiwalowe w tej kategorii ubiegało się 14 filmów.

„Dalej jest dzień/Beyond Is the Day” w reż. Damiana Kocura wygrał konkurs krótkich filmów fabularnych. Srebrne Grono otrzymał polski obraz „Marcel” w reż. Marcina Mikulskiego. Brązowe Grono jury przyznało filmowi „Casting” w reżyserii Sándora Csomy (Węgry). W tym konkursie w szranki stanęło 26 produkcji.

W konkursie filmów dokumentalnych Złote Grono przyznano filmowi „Guczo. Notatki z życia/Guczo. Notes on Life” – reż. Marii Zmarz-Koczanowicz. Film „Raj na ziemi/Paradise on Earth” w reż. Jaroslava Vojteka (Słowacja) zdobył Srebrne Grono, a „Syndrom zimowników/The Antarctic syndrome” Piotra Jaworskiego otrzymał Brązowe Grono. Jury wybierało laureatów spośród 27 filmów dokumentalnych.

49. Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie rozpoczęło się 30 sierpnia br., po raz pierwszy w swej j historii nie na początku lata, a u jego schyłku. Zmiana terminu była spowodowana pandemią koronawirusa.

Tradycyjnie do Łagowa zjechała nie tylko licząca się część polskiego środowiska twórczego i delegacje twórców z krajów uczestniczących w festiwalu, ale także bardzo wielu młodych, szczególnie aktywnych widzów z rozsianych po całej Polsce klubów filmowych i studentów wydziałów filmoznawstwa.

Podczas Festiwalu zaprezentowanych zostało blisko 200 filmów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Był to przegląd najnowszych produkcji z Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Niemiec i Polski. Nie zabrakło spotkań z twórcami z Polski i zagranicy.

Organizatorzy Lubuskiego Lata Filmowego przygotowali również przegląd festiwalowych hitów z minionego sezonu, etiud studenckich ze szkół filmowych z Polski, Niemiec, Węgier, Czech i Słowacji z lat 2019-20. Odbyły się też pokazy filmów dokumentalnych poświęconych wybitnym polskim filmowcom i ich dziełom.

Lubuskie Lato Filmowe – najstarszy festiwal filmowy w Polsce

Lubuskie Lato Filmowe jest organizowane w Łagowie od 1969 r. To najstarszy festiwal filmów fabularnych w Polsce. W latach PRL festiwal skupiał się na polskiej kinematografii. Impreza nie odbyła się jedynie w latach 1982-83 ze względu stan wojenny oraz w 2008 r. z powodów finansowych.

W 1990 r. łagowska impreza stała się festiwalem międzynarodowym, nastawionym na prezentację kina krajów postkomunistycznych. Od tamtej pory jest okazją do poznania dorobku twórców z krajów byłego bloku wschodniego, których filmy nieczęsto goszczą na ekranach polskich kin i w programach stacji telewizyjnych.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku