°C

Uroczystości przed pomnikiem Bohaterów Getta

Powstanie w warszawskim getcie / Wikipedia
 

Przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie odbyły się uroczystości związane z 75. rocznicą zrywu. Wzięli w nich udział, między innymi, prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, ambasador Izraela Anna Azari, marszałkowie Sejmu i Senatu, członkowie rządu, Żydzi - kombatanci i ocaleni z Holokaustu oraz przedstawiciele Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Andrzej Duda powiedział, że powstanie były zrywem ludzi, którzy zachowali godność i zdecydowali się zachować ją do końca. „Zginęli, bo w większości taki był ich los, walcząc za godność, za wolność, ale również za Polskę, bo byli polskimi obywatelami” – podkreślił prezydent. Andrzej Duda podkreślił, że w walce w getcie udział brali nie tylko Żydzi, ale również Polacy. Zaznaczył, że jeden z generałów SS dowodzący oddziałami pacyfikującymi powstanie napisał w swoim raporcie, iż byli oni atakowani nie tylko przez Żydów, ale również przez „polskich bandytów”.

Prezydent zaznaczył, że obwinianie Polaków za Holokaust jest krzywdzące zarówno dla Polaków, jak i Żydów, którzy są polskimi obywatelami. Andrzej Duda powiedział, że jest przekonany, że zarówno Polakom, jak i Żydom, obywatelom polskim, zależy na tym, żeby prawda historyczna była jedna. Zaznaczył, że mówienie o odpowiedzialności czy współodpowiedzialności polskiego państwa za Holokaust, rani nie tylko Polaków, ale również Żydów – polskich obywateli. 

Prezydent powiedział, że uczestnicy powstania są zasłużeni dla Izraela i Polski. Zaznaczył, że dziś dzięki bohaterstwu powstańców Izrael ma wspaniałą i silną armię, a powstańcy są wzorem dla izraelskich żołnierzy. Dodał, że są oni także polskimi bohaterami, bo byli obywatelami Polski.

Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari powiedziała, że jej kraj pochyla głowę przed bohaterami getta warszawskiego. Anna Azari przypomniała, że w tym roku przypada 75 rocznica powstania i 70 rocznica utworzenia państwa Izrael. Jak powiedziała, oba wydarzenia łączy umiłowanie wolności. Powiedziała, że odwaga powstańców z getta była inspiracją dla żydowskich mieszkańców Palestyny, którzy w 1947 roku zostali zmuszeni do walki przeciwko krajom arabskim.

Ambasador Azari dodała, że odwaga była także potrzebna Dawidowi Ben Gurionowi, który w 1948 roku, w bardzo trudnej sytuacji, podjął decyzję o utworzeniu państwa Izrael. „Mój kraj, który dziś radośnie świętuje niepodległość, pochyla głowę przed bohaterami getta warszawskiego” – zakończyła ambasador Izraela.

Przewodniczący światowego kongresu Żydów Ronald Lauder powiedział, że teren byłego getta to ziemia święta. Ronald Lauder porównał powstanie w Getcie Warszawskim do walk z rzymskimi legionami, które prowadzili Żydzi. „Kiedy zabrakło broni i amunicji powstańcy nie mieli już żadnej alternatywy. By nie oddać się w ręce wroga zdecydowali się popełnić samobójstwo. Stoimy tutaj, w miejscu kolejnej Masady, dookoła otaczają nas ciała walczących” – powiedział Ronald Lauder.

W ramach uroczystości rocznicowych w stolicy po południu posadzono dąb pamięci w Ogrodzie Saskim w alei przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Z kolei o 16.00 na Placu Grzybowskim, Teatr Żydowski i Fundacja Shalom odsłonią „drzewo łez” – żywy pomnik – wierzbę płaczącą, której gałązki symbolizują łzy rozdzieranych rozpaczą matek.

Uroczystości upamiętniające powstanie w Gettcie zakończy o godzinie 20.00 koncert przed Muzeum Historii Żydów Polskich Polin – „Łączy nas pamięć”, podczas którego wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach i Chór Filharmonii Narodowej.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku