°C

Świat gratuluje Dudzie

Fot. PAP/Radek Pietruszka
 

W drugiej turze głosowano w Polsce w niedzielę na prezydenta RP został wybrany Andrzej Duda; zgodnie z końcowymi wynikami PKW uzyskał on 51,03 proc. głosów; za jego kontrkandydatem opowiedziało się 48,97 proc. wyborców. Gratulacje w związku z wyborem złożyło Andrzejowi Dudzie wielu przywódców z całego świata.

Donald Trump: Gratuluję mojemu przyjacielowi z Polski

Prezydent USA Donald Trump pogratulował w poniedziałek Andrzejowi Dudzie reelekcji, podkreślając, że liczy na dalszą współpracę w zakresie „obronności, handlu, energii oraz bezpieczeństwa telekomunikacyjnego”.

„Gratuluję mojemu przyjacielowi prezydentowi Andrzejowi Dudzie z Polski jego historycznej reelekcji!”

– napisał na Twitterze amerykański przywódca.

Dodał, że oczekuje „dalszej ważnej wspólnej pracy w wielu sprawach, w tym w obronności, handlu, energii i bezpieczeństwie telekomunikacyjnym”.

Viktor Orban: Zwycięstwo Andrzeja Dudy ma kapitalne znaczenie

Premier Węgier Viktor Orban w liście gratulacyjnym do Andrzeja Dudy napisał:

„Dzięki ścisłej i skutecznej współpracy ostatnich lat przyjacielska więź węgiersko-polska stała się motorem współpracy środkowoeuropejskiej oraz istotnym czynnikiem polityki europejskiej. Pana zwycięstwo miało zaś kapitalne znaczenie z punktu widzenia przyszłego sukcesu wspólnych wysiłków na rzecz wzmocnienia Europy Środkowej”

– napisał Orban.

Premier Węgier zapewnił Dudę, że jego rząd także w przyszłości z zaangażowaniem będzie działać na rzecz pogłębienia przyjaźni między dwoma narodami.

Orban życzył również Dudzie wielu sukcesów i zdrowia w odpowiedzialnej pracy oraz w rozpoczętej na początku miesiąca polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej – poinformował Havasi.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier gratuluje zwycięstwa

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier pogratulował w poniedziałek Andrzejowi Dudzie ponownego wyboru na urząd prezydenta Polski.

„Życzę Panu odwagi i siły, by przyczyniać się do jedności narodu polskiego”

– napisał w nocie gratulacyjnej.

„Mam również nadzieję, że wspólnie także w przyszłości obaj będziemy mogli przyczyniać się do dobrosąsiedzkich stosunków między Polską i Niemcami w zjednoczonej, silnej Europie”

– napisał Steinmeier.

„Niezmiennie życzę Panu sukcesów w sprawowaniu tego odpowiedzialnego urzędu”

– dodał.

Treść noty gratulacyjnej przekazała kancelaria prezydenta RFN.

Prezydent Zełenski gratuluje zwycięstwa w wyborach

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył w poniedziałek na Twitterze prezydentowi Andrzejowi Dudzie serdeczne gratulacje w związku ze zwycięstwem w wyborach prezydenckich.

Zełenski zamieścił na Twitterze wpisy w języku polskim i ukraińskim, w których podkreślił, że serdecznie gratuluje Dudzie zwycięstwa w wyborach. Do tweetów dołączył zdjęcia, na których widać obu szefów państw.

„Życzę Polsce pod przewodnictwem Pana Prezydenta dalszych sukcesów i pomyślności”

– oznajmił Zełenski.

Zaprosił też Dudę do złożenia wizyty na Ukrainie, „aby dalej kontynuować owocną współpracę”. „Razem jesteśmy silniejsi!” – podkreślił.

Rzecznik prezydenta Czech: Niech żyje Polska

Rzecznik prezydenta Czech Milosza Zemana Jirzi Ovczaczek przekazał Andrzejowi Dudzie gratulacje w związku ze zwycięstwem w wyborach prezydenckich. Uznał, że jest to dobra wiadomość m.in. dla Grupy Wyszehradzkiej, którą obok Polski i Czech tworzą Węgry i Słowacja.

„Niech żyje Polska!”

– napisał na Twitterze Ovczaczek, który w imieniu przebywającego na urlopie prezydenta Zemana komentuje najważniejsze wydarzenia.

Premier Brandenburgii Dietmar Woidke składa gratulacje

O poparciu dla „wzmocnionego dialogu” zapewnił Andrzeja Dudę także Dietmar Woidke, premier graniczącego z Polską niemieckiego landu Brandenburgia oraz pełnomocnik rządu RFN ds. kontaktów z Polską.

„Polsko-niemiecka przyjaźń to skarb. Mimo różnic w poglądach Niemcy i Polskę łączy więcej, niż dzieli”

– podkreślił.

Znaczenie wzajemnego zaufania, współpracy i gotowości wypracowania kompromisu pokazała pandemia koronawirusa – dodał, wyrażając nadzieję, że „po polaryzacji w kampanii wyborczej w ostatnich tygodniach wróci rozwaga”.

Prezydent Litwy gratuluje Dudzie zwycięstwa

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda pogratulował w poniedziałek reelekcji prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie i podkreślił znaczenie współpracy dwustronnej w dziedzinie obronności oraz rozwoju projektów infrastrukturalnych.

„Gratuluję memu przyjacielowi Andrzejowi Dudzie reelekcji w wyborach prezydenckich”

– napisał na Twitterze Nauseda. Życzył polskiemu prezydentowi „wytrzymałości i powodzenia”.

„Liczę na kontynuację współpracy litewsko-polskiej w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, a także w ramach realizacji regionalnych projektów infrastrukturalnych”

– czytamy.

W rozmowie z dziennikarzami Nauseda wskazał, że zwycięstwo Dudy w wyborach prezydenckich oznacza utrzymanie dynamiki dwustronnych stosunków.

„W ostatnich latach naprawdę intensywnie współpracowaliśmy z prezydentem Polski i oczywiście z premierem (Mateuszem Morawieckim)”

– podkreślił. Ocenił jako „bardzo ważne, że odnajdujemy porozumienie w wielu kwestiach”.

Według litewskiego przywódcy „podczas tych wyborów Polacy mieli wybór między dwiema różnymi politykami reprezentującymi różne wartości”, ale – jak zaznaczył – błędne jest założenie, że Duda bardziej koncentruje się na współpracy ze Stanami Zjednoczonymi niż z Unią Europejską.

Matteo Salvini gratuluje Andrzejowi Dudzie i Jarosławowi Kaczyńskiemu

Lider prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salvini złożył gratulacje prezydentowi Andrzejowi Dudzie i prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu po niedzielnej drugiej turze wyborów prezydenckich.

„Gratulacje dla prezydenta Andrzeja Sebastiana Dudy i Jarosława Aleksandra Kaczyńskiego: Polska wybiera kontynuację”

– napisał Salvini w poniedziałek na Twitterze.

„My dalej będziemy ją uważać za wiarygodnego i cennego sojusznika”

– dodał przywódca Ligi.

Gratulacje od premiera Borisa Johnsona

Brytyjski premier Boris Johnson pogratulował w poniedziałek wieczorem Andrzejowi Dudzie wygranej w wyborach prezydenckich. Podkreślił, że Wielką Brytanię i Polskę łączy długa, wspólna historia i przyjaźń oraz wyraził nadzieję, że będzie ona kontynuowana.

„Gratulacje dla @AndrzejDuda z okazji pańskiego ponownego wyboru na urząd prezydenta Polski. Wielką Brytanię i Polskę łączy długa, wspólna historia i przyjaźń w Europie, NATO i gdzie indziej. Oczekuję, że będzie ona kontynuowana, gdyż stoimy w obliczu wyzwań i możliwości przed nami”

– napisał brytyjski premier na Twitterze.

Niezależnie od Johnsona gratulacje Andrzejowi Dudzie wysłał jedyny brytyjski poseł polskiego pochodzenia, Daniel Kawczynski.

„Proszę przyjąć moje serdeczne gratulacje z okazji powtórnego powierzenia Panu przez naród polski stanowiska Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór ten jest wyrazem najwyższego uznania społeczeństwa polskiego oraz nadziei na pomyślną kontynuację piastowanego przez Pana urzędu”

– napisał Kawczynski.

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej gratuluje reelekcji i chwali przywództwo Dudy

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula w przesłanym w poniedziałek liście pogratulował prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie uzyskanej reelekcji. Z uznaniem wyraził się też o przywództwie szefa państwa podczas jego pierwszej kadencji.

„Jestem pod wielkim wrażeniem Pana silnego przywództwa w czasie pierwszej kadencji piastowania tego zaszczytnego urzędu od 2015 do 2020 roku. Jestem głęboko przekonany, że Pan Prezydent będzie nadal przewodził Narodem Rzeczypospolitej Polskiej z wielkim zaangażowaniem, poświęceniem i patriotyzmem”

– napisał Pula w liście.

Szef KPA wyraził zadowolenie, że relacje między USA a Polską są obecnie silne i stale się umacniają, co – jak pokreślił – jest bardzo ważne w świetle utrzymującego się rewanżyzmu Kremla.

„Jednym z dowodów na bliskie relacje pomiędzy Polską a USA jest to, że Pan Prezydent w ciągu ostatniego roku odbył dwie oficjalne wizyty w Białym Domu na zaproszenie Prezydenta USA Donalda Trumpa. Bardzo miło wspominam naszą rozmowę, która odbyła się w czerwcu 2019 r. w Białym Domu”

– napisał Spula, życząc prezydentowi sukcesów w nowej kadencji.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku