°C

Największe wyzwanie to powrót gospodarki na właściwe tory

Fot. Envato
 

Wyzwaniem najbliższych miesięcy jest szybki powrót gospodarki do normalnego funkcjonowania. O ile konsumpcja powinna się stopniowo odmrażać, to większym problemem jest spadek eksportu i aktywności inwestycyjnej firm - mówi Jakub Sawulski, ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Komisja Europejska zrewidowała swoje prognozy i mimo pogłębienia spadku PKB w Polsce z -4,3 proc. do - 4,6 proc., to recesja najłagodniej uderzy w naszą gospodarkę w UE.

„Za relatywnie – w porównaniu do innych państw – dobrą kondycję polskiej gospodarki odpowiadają trzy czynniki”

– powiedział Sawulski. Pierwszym jest stosunkowo dobra sytuacja epidemiczna, w szczególności w porównaniu do państw takich jak Hiszpania czy Włochy.

„Restrykcje gospodarcze w Polsce zostały szybko wprowadzone i były silne, ale dzięki temu udało uniknąć znaczącego rozprzestrzeniania się wirusa i konsumenci po zniesieniu restrykcji mogli stosunkowo szybko wrócić do zakupów – co widać po zaskakująco dobrych wynikach sprzedaży detalicznej w maju – spadek o niecałe 8 proc. rok do roku wobec prognozowanych -12 proc.”

– ocenił ekonomista.

„Po drugie, Polska charakteryzuje się mniejszym niż w innych państwach udziałem w PKB tych sektorów, które najbardziej ucierpiały na pandemii”

– stwierdził Sawulski. Dotyczy to zwłaszcza turystyki – Polska znajduje się w gronie państw o najniższym jej udziale w wartości dodanej w gospodarce w Unii Europejskiej.

„Polacy także dużo rzadziej niż w innych państwach korzystają z posiłków w restauracjach, więc także wpływ problemów tego sektora na całą gospodarkę jest relatywnie mały”

– skomentował.

Wedle Sawulskiego trzeci element to fakt, że pakiety pomocowe w Polsce były stosunkowo duże i okazały się skuteczne.

„Głównym celem pakietów pomocowych było niedopuszczenie do masowych zwolnień pracowników i bankructw firm”

– wskazał ekonomista.

„Ten cel został osiągnięty – dane z rejestrów nie wskazują na znaczący wzrost liczby zamykanych firm, a wzrost bezrobocia także jest znacznie mniejszy niż przewidywano 2-3 miesiące temu”

– dodał.

Zdaniem Sawulskiego wyzwaniem najbliższych miesięcy jest jak najszybszy powrót gospodarki do normalnego funkcjonowania.

„O ile konsumpcja powinna się niejako automatycznie, stopniowo odmrażać, o tyle znacznie większym problemem jest spadek eksportu oraz aktywności inwestycyjnej firm”

– ocenił.

Ekonomista dodał, że pierwszy czynnik zależy głównie od odradzającego się popytu za granicą, a drugi od skali niepewności firm co do najbliższej przyszłości.

„W przypadku obu kluczowe jest to, jak będzie zmieniała się sytuacja epidemiczna w najbliższych miesiącach, a dokładniej, jak duża będzie skala drugiej fali zachorowań w miesiącach jesienno-zimowych”

– podsumował.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku