°C

Nie żyje Ennio Morricone, światowej sławy kompozytor

 

W wieku 91 lat w Rzymie zmarł w poniedziałek Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent. O śmierci poinformowała jego rodzina. Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do filmów "Misja", "Nietykalni" czy "Dawno temu w Ameryce".

Za swą twórczość otrzymał dwie statuetki Oscara. Jego dorobek to ponad 500 ścieżek dźwiękowych i około 100 utworów symfonicznych, 70 milionów sprzedanych płyt i dziesiątki nagród otrzymanych na całym świecie za kompozycje reprezentujące najróżniejsze gatunki. Wiele ważnych nagród na świecie otrzymało 60 filmów, do których napisał muzykę.

Ennio Morricone – sylwetka. Archiwalne materiały dźwiękowe

Morricone urodził się w Rzymie 10 listopada 1928 roku. Jego ojciec był muzykiem, grał jako trębacz w różnych orkiestrach. Młody Ennio łączył talent muzyczny ze sportowym. Grał w piłkę nożną i miał przydomek „Il Pistolero”. Studia ukończył w stołecznym Konserwatorium Świętej Cecylii. Wybrał ten sam instrument, co jego ojciec.

Muzykę filmową pisał od 1955 roku, a trzy lata później został przyjęty do pracy w radiu i telewizji RAI jako asystent muzyczny. Zrezygnował z posady w pierwszym dniu pracy, gdy dowiedział się, że na mocy decyzji dyrekcji publicznego nadawcy skomponowana przez niego muzyka nie będzie emitowana w RAI, gdy jest tam zatrudniony.

Sławę na całym świecie przyniosła mu rozpoczęta w 1964 roku współpraca z reżyserem filmowym Sergio Leone, jego kolegą z klasy ze szkoły podstawowej w Wiecznym Mieście. Pierwszy utwór skomponował do jego filmu „Za garść dolarów”. W kolejnych latach duet reżysersko-muzyczny odnosił kolejne sukcesy w gatunku tzw. spaghetti westernu. Morricone skomponował ścieżkę dźwiękową do takich filmów Leone jak „Dobry, zły i brzydki” czy „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”. Współpraca ta trwała do jego ostatniego filmu „Dawno temu w Ameryce”.

Kompozytor współpracował też z gigantem włoskiego kina Bernardo Bertoluccim, pisząc muzykę do jego głośnego „Wieku XX”, a także z Giuseppe Tornatore, Pier Paolo Pasolinim, Brianem De Palmą czy Franco Zeffirellim.

Był laureatem dwóch Oscarów: w 2016 roku za muzykę do filmu Quentina Tarantino „Nienawistna ósemka”, a w 2007-mym – za całokształt twórczości. Odbierając Honorowego Oscara (2007), Ennio Morricone mówił o nadziejach i planach na przyszłość:

Tłumaczenie: Chcę wierzyć, że ta nagroda nie jest punktem docelowym, ale punktem startu, abym mógł udoskonalać moją pracę w służbie kina i również w służbie mojej własnej estetyki muzycznej.

Nie żyje Ennio Morricone, światowej sławy kompozytor Radio Gorzów 15 sierpnia 2020

⬆ Fot. PAP/EPA/TONY MCDONOUGH

Ennio Morricone kilkakrotnie odwiedził Polskę, między innymi w 2009 roku wystąpił na Festiwalu Solidarności w Stoczni Gdańskiej, zorganizowanym w 20. rocznicę upadku komunizmu. Artysta dyrygował węgierską orkiestrą symfoniczną Győr [czyt. Dzior], wykonującą jego utwory. Przed koncertem mówił, że nie czuje się dyrygentem, ponieważ jest kompozytorem, który dyryguje własną muzyką:

W 2012 roku w Kielcach kompozytor odebrał z rąk arcybiskupa Gianfranco Ravasiego medal „Per Artem ad Deum” przyznany przez Papieską Radę do spraw Kultury. Udzielił wówczas wywiadu dziennikarzowi Radia Kielce Leszkowi Ślusarskiemu. W rozmowie Ennio Morricone podkreślił, że po wielu latach komponowania jego miłość do muzyki jest nadal silna:

Ennio Morricone skomponował muzykę do filmów o papieżu Polaku – „Karol – człowiek, który został papieżem” oraz „Karol – papież, który pozostał człowiekiem”. Pracował między innymi przy ścieżce dźwiękowej do telewizyjnego serialu „Ośmiornica” oraz popularnego w Polsce „Ally McBeal”.

Nie żyje Ennio Morricone, światowej sławy kompozytor Radio Gorzów 15 sierpnia 2020

⬆ Fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Zapytany, czy stara się wpływać na kształt filmu, do którego pisze muzykę, Morricone mówił:

Ennio Morricone miał w dorobku artystycznym koncerty i muzykę baletową – „Requiem per un Destino” i „Gestazione”, a także kantaty, jak „Pieśń o Bogu ukrytym” napisaną do poezji i przemówień Jana Pawła II. Współpracował też przy pisaniu i aranżowaniu utworów, między innymi z Pet Shop Boys, Zucchero, Andreą Bocellim i Stingiem. Kompozytor podkreślał, że tworząc, trzeba stawiać sobie wciąż nowe wymagania:

Kilkadziesiąt z napisanych przez Ennio Morricone ścieżek dźwiękowych zdobyło najważniejsze nagrody w kategoriach związanych z muzyką filmową. Artysta otrzymał między innymi Złotego Lwa z okazji stulecia kina, a kompozycja do filmu „The Legend of 1900” przyniosła mu nagrodę Grammy. Był też laureatem Złotego Globu i wielokrotnie nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej Bafta.

W 2009 roku za muzykę do filmu „Bękarty wojny” otrzymał prestiżowe włoskie wyróżnienie David di Donatello.

W kwietniu br., podczas narodowej kwarantanny we Włoszech, powiedział, że po pandemii zamierza powrócić do koncertów.

Nie żyje Ennio Morricone, światowej sławy kompozytor Radio Gorzów 15 sierpnia 2020

⬆ Ennio Morricone i Sophia Loren, zdj. 14 maja 2007. Fot. PAP/EPA/DANILO SCHIAVELLA

Na wiadomość o śmierci artysty minister kultury Dario Franceschini oświadczył, że to „smutny dzień dla kultury”.

„Odszedł jeden z wielkich włoskich artystów o wyrafinowanym talencie, który swymi melodiami potrafił wzruszyć świat”

– podkreślił minister

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku