°C

Zatrzymania w związku z „aferą podkarpacką”

fot. Centralne Biuro Antykorupcyjne
 

Funkcjonariusze z rzeszowskiego oddziału Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 7 osób w związku z kolejnym wątkiem tak zwanej afery podkarpackiej. Wśród zatrzymanych są byli członkowie zarządu PGE Energia Odnawialna - spółki córki największego polskiego koncernu energetycznego.

Rzecznik CBA Piotr Kaczorek poinformował Informacyjną Agencję Radiową, że śledczy badają sprawę zakupu nieczynnej elektrowni Przeworsk za 22 miliony złotych. Rzecznik mówił, że zgodnie z ustaleniami funkcjonariuszy, ta transakcja nie miała żadnych podstaw ekonomicznych. W związku z tym agenci CBA zatrzymali czworo byłych członków zarządu PGE Energia, w tym byłego prezesa spółki oraz jednego z dyrektorów, rzeczoznawcę majątkowego i prezesa zarządu spółki z branży energetycznej – wyliczył rzecznik CBA.

Piotr Kaczorek mówił, że sprawa dotyczy wystawiania fikcyjnych faktur i wyprowadzenia milionów złotych poprzez spółkę z raju podatkowego, której adres i nazwisko dyrektora przewija się w materiałach Panama Papers. Ze zgromadzonych w śledztwie materiałów wynika, że spółka z raju podatkowego nie wykonywała usług związanych z remontem i sprzedażą elektrociepłowni Przeworsk, za które otrzymała zapłatę.

Spółka, w krótkim czasie po podpisaniu transakcji, otrzymała pieniądze częściowo w gotówce, a cześciowo na konta innych zagranicznych spółek.
W postępowaniu badany jest również wątek nieprawidłowych wycen aparatury tego przedsiębiorstwa.
Zatrzymani usłuszą zarzuty między innymi wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku