°C

Zatrzymania w związku z „aferą podkarpacką”

fot. Centralne Biuro Antykorupcyjne

Funkcjonariusze z rzeszowskiego oddziału Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 7 osób w związku z kolejnym wątkiem tak zwanej afery podkarpackiej. Wśród zatrzymanych są byli członkowie zarządu PGE Energia Odnawialna - spółki córki największego polskiego koncernu energetycznego.

Rzecznik CBA Piotr Kaczorek poinformował Informacyjną Agencję Radiową, że śledczy badają sprawę zakupu nieczynnej elektrowni Przeworsk za 22 miliony złotych. Rzecznik mówił, że zgodnie z ustaleniami funkcjonariuszy, ta transakcja nie miała żadnych podstaw ekonomicznych. W związku z tym agenci CBA zatrzymali czworo byłych członków zarządu PGE Energia, w tym byłego prezesa spółki oraz jednego z dyrektorów, rzeczoznawcę majątkowego i prezesa zarządu spółki z branży energetycznej – wyliczył rzecznik CBA.

Piotr Kaczorek mówił, że sprawa dotyczy wystawiania fikcyjnych faktur i wyprowadzenia milionów złotych poprzez spółkę z raju podatkowego, której adres i nazwisko dyrektora przewija się w materiałach Panama Papers. Ze zgromadzonych w śledztwie materiałów wynika, że spółka z raju podatkowego nie wykonywała usług związanych z remontem i sprzedażą elektrociepłowni Przeworsk, za które otrzymała zapłatę.

Spółka, w krótkim czasie po podpisaniu transakcji, otrzymała pieniądze częściowo w gotówce, a cześciowo na konta innych zagranicznych spółek.
W postępowaniu badany jest również wątek nieprawidłowych wycen aparatury tego przedsiębiorstwa.
Zatrzymani usłuszą zarzuty między innymi wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.