°C

Poczta przygotowana do głosowania korespondencyjnego – zapewnia wicepremier Sasin

Poczta Polska
 

Poczta Polska jest przygotowana do przeprowadzenia tego typu działań jak głosowanie korespondencyjne; taki system jesteśmy w stanie stworzyć - powiedział w piątek wicepremier Jacek Sasin. Dodał też, że w Polsce jest prawie 30 mln wyborców, ale ich adresów jest ok. 14 mln.

„Dzisiaj, dlatego że mamy pandemię, mamy taką a nie inną sytuację, trzeba sięgać do rozwiązań, które wcześniej wydawały się rozwiązaniami tylko i wyłącznie nadzwyczajnymi. Budzącymi może wątpliwości, ale dzisiaj najlepszymi do zastosowania w tej sytuacji, którą dzisiaj mamy”

– powiedział Sasin w TVN24 zapewniając, że projektowany system głosowania korespondencyjnego, w którym kluczową rolę ma odegrać Poczta Polska, będzie bezpieczny dla wyborców.

Wicepremier zapowiedział też odpowiednie rozporządzenia, które szczegółowo opiszą procedurę głosowania korespondencyjnego.

„Poczta jest przygotowana, żeby podjąć tego typu działania; tutaj nie mam żadnych wątpliwości; od wczoraj mocno pracujemy razem z Pocztą Polską w Ministerstwie Aktywów Państwowych, żeby taki system stworzyć. Mamy na te przygotowania, jeśli prawo zostanie przyjęte, prawie 40 dni i jesteśmy w stanie taki system zorganizować”

– dodał.

Dopytywany o kształt tego systemu Sasin mówił m.in., że da się go tak zaprojektować, żeby listonosze nie mieli bezpośredniego kontaktu z wyborcami. Dodał też, że system ten mógłby przypominać ten, który niedawno umożliwił głosowanie w lokalnych wyborach w Bawarii w Niemczech.

Porozumienie zapowiada sprzeciw wobec głosowaniu korespondencyjnemu – rozmowy trwają

Jako Porozumienie Jarosława Gowina zagłosujemy przeciw głosowaniu korespondencyjnemu, a konkretnie przeciw wprowadzeniu tego rozwiązania na wybory prezydenckie 10 maja – oświadczył w piątek poseł Kamil Bortniczuk.

„Uważamy, że nie da się tego w sposób sprawny i bezpieczny przeprowadzić, ale przede wszystkim nie da się w warunkach konfliktu, bez ogólnej zgody, tak głębokiej zmiany warunków głosowania wprowadzić, aby mandat prezydenta nie był podważany”

– przekonywał Bortniczuk, pytany w RMF FM, jak będzie głosował nad zgłoszonym przez PiS wnioskiem o wprowadzenie głosowania korespondencyjnego.

Podkreślił, że jego ugrupowanie prowadzi rozmowy z PiS w tej sprawie.

„Jestem przekonany, że uda nam się jeszcze dzisiaj osiągnąć w tym zakresie porozumienie”

– podkreślił Bortniczuk.

Poinformował, że Porozumienie przekonuje koalicjantów ze Zjednoczonej Prawicy, że nie da się sprawnie zorganizować, w tak krótkim terminie wyborów za pomocą głosowania korespondencyjnego.

„To jest za mało czasu, aby skutecznie poinformować ludzi o tak radykalnej zmianie głosowania, aby zbudować zaufanie do takiego sposobu wyboru prezydenta, a więc i do wyników wyborów”

– przekonywał.

Pytany, kiedy według Porozumienia powinny odbyć się wybory, wskazał na dwa scenariusze, zaznaczył, że toczą się na ten temat rozmowy.

„Jedną z alternatyw wskazał Jarosław Kaczyński w dzisiejszym porannym wywiadzie. Jest to kwestia zmiany konstytucji, w taki sposób, aby przedłużyć trwającą kadencję”

– powiedział.

Bortniczuk powiedział, że „jeżeli taki projekt będzie złożony dzisiaj, albo najpóźniej w poniedziałek, to jeszcze istnieje możliwość, aby taka zmiana w konstytucji weszła w życie przed 10 maja 2020 r., a więc przed dniem wyborów”.

Polityk był pytany, o scenariusz, w którym opozycja nie zgodzi się na zmiany w konstytucji. Zaznaczył, że ze strony polityków opozycji pojawiają się głosy, że w tej wyjątkowej sprawie rozważają poparcie takiego rozwiązania.

Odpowiadając na pytanie, czy Porozumienie zacznie dziś zbierać podpisy pod wnioskiem o zmianę konstytucji, odparł, że okaże się to za kilka godzin.

 

Sejm ma wznowić rozpoczęte we wtorek posiedzenie, na którym posłowie mają zająć się rządowym projektem ustawy dotyczącym zwalczania epidemii koronawirusa w Polsce, a także projektem ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r., zgodnie z którym w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego ma przysługiwać wszystkim wyborcom.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku