°C

Naukowcy gotowi, czekają na decyzję wojewody

redakcja gorzowska
 

Pracownicy Akademii imienia Jakuba z Paradyża w Gorzowie do późnych godzin nocnych pracowali nad wytworzeniem preparatu, który będzie można wykorzystywać do szeroko rozumianej dezynfekcji. Przypomnijmy, o ich projekcie mówiliśmy już wczoraj. W Laboratorium Nanotechnologii i Nanobiologii są wytwarzane nanocząstki, które mogą być wykorzystywane do odkażania pomieszczeń sanitarnych czy szpitalnych.

To ważne zwłaszcza teraz, kiedy płyn do dezynfekcji wydaje się być na wagę złota. Mówi jeden z koordynatorów projektu, Szymon Całuch.

Badacze zwrócili się już do wojewody lubuskiego z propozycją, aby preparat wykorzystywać do odkażania powierzchni w gorzowskim szpitalu czy też w przychodniach. Akademicki produkt tym różni się od innych dezynfekujących preparatów, że po prostu działa dłużej.

Dodatkową zaletą jest też to, że produkcja płynu trwa bardzo krótko.

Uczelnia do całego procesu jest przygotowana, w laboratorium można też w krótkim czasie stworzyć dodatkowe stanowiska produkcyjne. Ostateczna decyzja o tym, czy płyn będzie wytwarzany, należy do wojewody.

Szersza rozmowa:

Naukowcy gotowi, czekają na decyzję wojewody Radio Gorzów 20 stycznia 2021 Naukowcy gotowi, czekają na decyzję wojewody Radio Gorzów 20 stycznia 2021 Naukowcy gotowi, czekają na decyzję wojewody Radio Gorzów 20 stycznia 2021

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.



Skomentuj na Facebooku



Polub naszą stronę na Facebooku