°C

Prezydent: harcerzem jest się do końca życia

Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni obchodzone co roku przez harcerzy i skautów na całym świecie w rocznicę urodzin twórcy skautingu, Roberta Baden-Powella.
 

To wielka radość móc gościć w Pałacu Prezydenckim w Dniu Myśli Braterskiej przedstawicieli organizacji harcerskich, nad którymi objąłem protektorat honorowy jako prezydent RP i harcerz, bo harcerzem jest się do końca życia. A ja na pewno się tak czuję – mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami organizacji harcerskich objętych honorowym protektoratem prezydenta RP.

Spotkanie rozpoczęło się na dziedzińcu Pałacu, gdzie prezydent rozpalił harcerską watrę na znak braterstwa i przyjaźni. „W tym najważniejszym dla skautów na całym świecie dniu, w dniu Myśli Braterskiej, powierzam wam opiekę nad tym ogniem. Bądźcie jego strażnikami” – powiedział prezydent.

Następnie w sali Kolumnowej Pałacu Andrzej Duda uhonorował zasłużonych działaczy harcerskich medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Medale otrzymali: Ewa Borkowska-Pastwa, Grzegorz Całek, Jarosław Cichoń, Bartłomiej Dudek (o. Rafał), Agata Erhardt-Wojciechowska, Robert Fedorowicz, Andrzej Frącz, Jerzy Gach, Marek Gajdziński, ks. Stanisław Gregorczyk, Ewa Jasińska, Marek Jędrzejowski, ks. Wojciech Jurkowski, Maciej Karmoliński, Piotr Koj, ks. Tomasz Kościelny, Ewa Lachiewicz-Walińska, Paweł Lochyński, Katarzyna Marszałek, Grzegorz Nowik, Jan Pastwa, Bogdan Radys, Anna Radziejowska-Hilchen, Piotr Sitko, Wiesław Turzański, Paweł Weszpiński, Grzegorz Woźniak.

„To jest dla mnie zawsze wielka radość móc gościć w Pałacu Prezydenckim w Dniu Myśli Braterskiej harcerzy, przedstawicieli wszystkich organizacji harcerskich, nad którymi protektorat honorowy objąłem, jako prezydent RP i harcerz, bo harcerzem jest się do końca życia. A ja na pewno się tak czuję” – mówił prezydent. „Bardzo wam dziękuję, że przybyliście, że mogliśmy wspólnie zapalić watrę, że za chwilę zawiążemy wokół niej krąg przyjaźni i braterstwa” – mówił.

Prezydent podkreślił, że w ruchu harcerskim jest coś wielkiego, coś niesamowitego. „On wiąże na całe życie. Zazwyczaj jest tak, że nawet wiele lat po tym, jak zakończyłeś czynną służbę harcerską, twoi koledzy, twoje koleżanki z zastępu, z drużyny, pozostają twoimi najbliższymi znajomymi. Bo to są wspólne więzi, bo to są dni spędzone na obozach, na biwakach, bo znasz tych ludzi od zawsze i wiesz, że możesz na nich liczyć w najtrudniejszej sytuacji. Są twoimi braćmi” – podkreślił Andrzej Duda.

Przypomniał też, że 100 lat temu, w 1920 roku, naczelnik państwa marszałek Józef Piłsudski objął honorowym protektoratem Związek Harcerstwa Polskiego.

W trakcie uroczystości podpisano także porozumienie o współpracy pomiędzy Dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej a dwiema największymi organizacjami harcerskimi w Polsce: Związkiem Harcerstwa Polskiego oraz Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej. Porozumieniu patronował prezydent jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych oraz honorowy protektor ruchu harcerskiego.

„Bardzo się cieszę, że poprzez porozumienie (…) harcerze będą mogli korzystać ze sprzętu Wojsk Obrony Terytorialnej, do którego pewnie normalnie nie mieliby dostępu” – powiedział prezydent. Wyraził jednocześnie nadzieję, że współpraca ta przyniesie wiele dobrego zarówno harcerzom, jak i żołnierzom, a także ludziom, którym oni służą.

Dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła wyraził z kolei przekonanie, że harcerstwo stanowi doskonałe źródło kadr dla Wojska Polskiego. „Naszym celem jest rozwijanie współpracy pomiędzy WOT a harcerstwem w taki sposób, aby – wzajemnie się wspierając – lepiej wypełniać misje, jakie stoją przed naszymi organizacjami. Misje, których wspólnym mianownikiem jest wychowanie odpowiednio młodego człowieka i ukształtowanie żołnierza, świadomego obrońcy Rzeczpospolitej” – powiedział.

Na zakończenie obchodów Dnia Myśli Braterskiej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego harcerze wraz z prezydentem utworzyli krąg harcerski wokół watry. Na fasadzie Pałacu pojawiła się także specjalna iluminacja z napisem: „Dzień Myśli Braterskiej”.

Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni, obchodzone co roku przez harcerzy i skautów na całym świecie w rocznicę urodzin twórcy skautingu Roberta Baden-Powella.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku