°C

CBA zatrzymała byłego wiceministra finansów

fot. Pixabay

Były wiceminister finansów w rządzie PO-PSL Jacek K. został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zatrzymania dokonano w Warszawie, na polecenie białostockiej prokuratury.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Łukasz Janyst powiedział, że sprawa dotyczy afery hazardowej i nieprawidłowości związanych z rynkiem automatów do gier. Wyjaśnił, że szacowane straty z tytułu nieodprowadzonych opłat za użytkowanie automatów mogły wynosić kilkanaście miliardów złotych. Skarb państwa miał stracić w aferze hazardowej nawet 21 miliardów zł.

Piotr Kaczorek z Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował o przeszukaniu mieszkania zatrzymanego. Jak dodał w prokuraturze okręgowiej w Białymstoku usłyszy zrzuty. Dodał, że czynności podejmowane są w ramach podjętego na nowo śledztwa, prowadzonego przez CBA i prokuraturę.

Dochodzenie prowadzono w Białymstoku, ale w pewnym momencie przeniesiono je do Poznania i umorzono. Po interwencji Prokuratora Generalnego śledztwo podjęto na nowo.
Jak informuje CBA, to nie pierwsze czynności w tej sprawie. W lutym tego roku funkcjonariusze z Białymstoku wspólnie z prokuraturą zarekwirowali na potrzeby toczącego się śledztwa dokumentację z siedziby Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. Przesłuchano również w charakterze świadków funkcjonariuszy Służby Celnej, w tym byłą dyrektor Izby Celnej w Szczecinie.

Dochodzenie dotyczy działań urzędników Ministerstwa Finansów w latach 2006 – 2009. Mieli oni doprowadzić do rejestracji tysięcy automatów do gier o niskich wygranych wbrew obowiązującym przepisom.
Jacek K. był wiceministrem finansów w rządzie PO-PSL w latach 2008-2015. Jednocześnie był też szefem służby celnej.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.