°C

Uwaga na fałszywych policjantów

Fot. Radio Gorzów
 

Lubuska policja apeluje do seniorów, aby uważali na oszustów, którzy podają się za policjantów i w ten sposób chcą wyłudzić pieniądze.

Co pewien czas w regionie dochodzi do tego typu kradzieży. Ostatnie miały miejsce w Nowej Soli, gdzie w dwa dni pewna 84-latka przekazała oszustom ponad 130 tys. zł oszczędności. Kobieta była przekonana, że pomaga prawdziwej policji. Z kolei w ostatni poniedziałek, także w Nowej Soli, przestępcy podający się za policjantów wyłudzili pieniądze od dwóch seniorek z tego miasta – łącznie 60 tys. zł.

Scenariusz oszustwa zawsze jest podobny. Fałszywy policjant dzwoni do seniora wmawiając, że „prowadzi operacyjne działania przeciwko oszustom” lub chce pomóc członkowi rodziny i uchronić go przed „aresztowaniem” za spowodowanie wypadku. Dzwoniący oszust poleca oddać pieniądze „policjantowi”, który się po nie zgłosi. Pierwsze połączenie jest zawsze przez telefon stacjonarny

Prawdziwa policja przypomina, że nigdy nie prosi o wypłacanie pieniędzy. Nie należy także przekazywać danych dostępowych do swojego konta. Ostrożność może uchronić przed stratą oszczędności życia – apelują mundurowi.

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:
 
·        Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
·        Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
·        Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
·        Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
·        Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
·        Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję – nr tel. 112, 68 4762411.

Więcej informacji na stronie:
http://www.oszustwanawnuczka.pl/

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku