°C

W przedszkolach publicznych nie ma ferii ani wakacji – informuje MEN

fot. Facebook/CHSP Salomon w Zielonej Górze
 

W sobotę w Lubuskiem i w kolejnych czterech województwach: (kujawsko-pomorskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim) rozpoczną się ferie zimowe w szkołach. Uczniowie będą odpoczywać do 9 lutego.

Jak informuje wiceminister edukacji Maciej Kopeć, "w przedszkolach publicznych nie ma ferii i wakacji szkolnych; ewentualne przerwy w ich funkcjonowaniu są ustalane przez społeczność danego przedszkola, ale gmina ma wówczas obowiązek zapewnienia opieki w innej placówce".

Wiceminister przypomniał, że zgodnie z ustawą Prawo oświatowe rok szkolny we wszystkich przedszkolach rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku i kończy z dniem 31 sierpnia następnego roku. W rozporządzeniu w sprawie organizacji publicznych szkół i przedszkoli określono, że przedszkole jest placówką nieferyjną, czyli taką, w której nie obowiązują ferie i wakacje szkolne.

Przywołując kolejne przepisy Kopeć wskazał, że przedszkola publiczne funkcjonują przez cały rok szkolny z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola – na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców.

„Oznacza to, że te przerwy są ustalane przez społeczność danego przedszkola”

– zaznaczył.

Dodał, że w sytuacji, gdy w przedszkolu publicznym zaplanowano przerwę w jego działaniu, zapewnienie dziecku innego miejsca wychowania przedszkolnego w tym czasie spoczywa na władzach gminy.

Wiceminister podał, że inaczej wygląda sytuacja w przedszkolach niepublicznych. Jak wskazał, w nich czas pracy ustala organ prowadzący, określony jest on w umowie cywilno-prawnej, którą rodzice dziecka zawierają z organem prowadzącym placówkę.

„Przepisy prawa oświatowego nie dotyczą takich umów cywilno-prawnych”

– zaznaczył.

Terminy szkolnych ferii zimowych w poszczególnych województwach ogłasza minister edukacji na podstawie rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku