°C

Ast: Zagłosujemy za odrzuceniem wniosku Senatu ws. ustaw sądowych

Fot. PAP/Tomasz Gzell
 

Sytuacja jest absolutnie zero-jedynkowa; Zjednoczona Prawica zagłosuje za odrzuceniem wniosku Senatu ws. nowelizacji ustaw sądowych, czyli za utrzymaniem tej ustawy - zapowiedział w środę szef sejmowej komisji sprawiedliwości, poseł PiS Marek Ast.

W czwartek w Sejmie odbędą się głosowania, w tym nad uchwałą Senatu w sprawie odrzucenia w całości nowelizacji ustaw sądowych rozszerzających odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów. W środę opinię na temat uchwały Senatu wyda sejmowa komisja sprawiedliwości.

Szef komisji został zapytany w Radiu Plus, czy jest już przesądzone, że w czwartek Sejm odrzuci uchwałę Senatu. „Sytuacja jest absolutnie zero-jedynkowa. Gdyby była próba jakiegoś doskonalenia tego projektu, wprowadzenia do niego nowych rozwiązań, to wówczas rzeczywiście można byłoby dyskutować, można byłoby zastanawiać się czy którąś z poprawek Senatu uwzględnić, a inną odrzucić” – odpowiedział polityk PiS.

Jak dodał, mamy jednak sytuację, w której Senat stwierdził, że nie podoba mu się ta ustawa i uznał, że nie powinna ona wejść do obiegu prawnego.

„My stoimy zupełnie na odmiennym stanowisku, nie widzimy aby ustawa w jakikolwiek sposób naruszała, chociażby polską konstytucję”

– mówił Ast.

„Z tego względu Zjednoczona Prawica zagłosuje za odrzuceniem wniosku Senatu, czyli za utrzymaniem ustawy, w sposób oczywisty w niezmienionym kształcie, bo poprawek do niej nie było”

– zapowiedział.

Jeżeli Sejm odrzuci bezwzględną większością głosów sprzeciw Senatu, nowela trafi do podpisu przez prezydenta; jeśli nie – postępowanie nad ustawą zostaje zamknięte.

W trakcie rozmowy Ast był też pytany, czy są – a jeśli tak, to jakie – kolejne etapy reformy wymiaru sprawiedliwości, które planuje wprowadzić PiS.

„Ze strony premiera Mateusza Morawieckiego w expose wyraźnie zostało powiedziane, że ta reforma wymiaru sprawiedliwości będzie kontynuowana. Czekamy oczywiście na propozycje ministerstwa sprawiedliwości”

– odpowiedział Ast dodając, że adresatem tego pytania powinien być szef resortu sprawiedliwości.

Dopytywany, co można jeszcze zmienić w tej kwestii, Ast stwierdził, że w tej chwili czekamy na efekty dotychczasowych działań, np. w odniesieniu do kodeksu postępowania karnego, których celem było przyspieszenie postępowań.

„Wydaje się, że też powinny być jednak przeprowadzone stosowne zmiany organizacyjne. Cały czas mówimy o sędziach pokoju”

– powiedział, wskazując, że taka deklaracja padła w expose.

Poseł PiS został też zapytany o kwestię cofnięcie delegacji sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi, który we wtorek miał się zapoznać w Kancelarii Sejmu z listami poparcia kandydatów do KRS.

„Jeśli ze strony prezesa sądu w Olsztynie nastąpiło cofnięcie delegacji, musiały być ku temu uzasadnione przyczyny. Pojawia się w tym momencie i pojawiła się pewnie w Kancelarii uzasadniona wątpliwość w jakim charakterze sędzia Juszczyszyn do Kancelarii Sejmu przybywa”

– mówił Ast.

We wtorek sędzia Paweł Juszczyszyn miał w Kancelarii Sejmu obejrzeć listy poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu, wycofanie sędziemu Juszczyszynowi przez prezesa Sądu Rejonowego w Olszynie Macieja Nawackiego delegacji do Warszawy uniemożliwiło przedstawienie żądanych list.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku