°C

Nowości na liście leków refundowanych w styczniu 2020

Fot RG
 

Nowe leki dla chorych na cukrzycę, depresję i WZW B oraz nowe terapie dla pacjentów z rakiem piersi, płuca i chłoniakami - to główne zmiany na liście leków refundowanych, która wchodzi w życie od 1. stycznia. Wykaz zostanie też poszerzony o terapie dla dzieci z astmą i pokrzywką.

Na liście znalazło się sporo nowości, między innymi dla pacjentów z obszaru psychiatrii i dla chorych na cukrzycę – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Podkreślił, że w chorobach cywilizacyjnych stara się o europejski standard leczenia: „Chcemy się doprowadzić do dobrego standardu leczenia w onkologii, kardiologii i diabetologii, w innych oczywiście też, ale te trzy dotykają ogromnej rzeszy Polaków” – zaznaczył.
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski dodał, że od stycznia pojawi się nowa linia leczenia dla pacjentek z nieoperacyjnym, miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem piesi.
Podsumowując 2019 rok w onkologii minister Łukasz Szumowski podkreślił, że o 20 procent wzrosła liczba refundowanych substancji czynnych, a blisko o jedną czwartą – nowych programów lekowych i leków refundowanych. Obecnie mamy 30 programów lekowych, 141 leków, 55 substancji czynnych dla chorych na raka.
Lista leków refundowanych jest aktualizowana co 2 miesiące. Kolejne zmiany już w marcu.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku