°C

IPN uruchomił portal Przystanekhistoria.pl – największy ze swoich serwisów internetowych

przystanekhistoria.pl - portal historyczny IPN
 

Instytut Pamięci Narodowej uruchomił portal przystanekhistoria.pl. Podczas prezentacji serwisu na konferencji w Warszawie jego autorzy podkreślali, że to nowa jakość w edukacji historycznej. Witryna prezentuje najnowsze ustalenia historyków oraz współpracowników IPN dotyczące XX-wiecznych dziejów Polski.

Portal zawiera 400 artykułów popularnonaukowych, tysiąc filmów i blisko 800 publikacji cyfrowych do pobrania za darmo.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek powiedział, że nazwa nowego serwisu nawiązuje do sieci centrów edukacyjnych IPN w Polsce i za granicą.

„Ten Przystanek Historia jest odpowiedzią na technologiczne, cywilizacyjne zmiany, jakie zachodzą. Internet jest tym miejscem przekazu wiadomości, z którego najczęściej korzysta młodzież, z którego korzystają nauczyciele. Przystanekhistoria.pl jest dla każdego, dla każdej osoby interesującej się historią”

– podkreślał szef IPN.

Internetowym „Przystankiem Historia” kieruje dr Rafał Leśkiewicz. Jak zaznaczył, na uwagę zasługuje przedstawienie opisywanych wydarzeń historycznych na osi czasu.

„Podzieliliśmy historię Polski na kilka podokresów. Prezentujemy w ramach tego portalu najciekawsze naszym zdaniem materiały dotyczące każdego z tych okresów historycznych. Jeżeli znajdziemy się w okresie II wojny światowej, znajdą tu Państwo szereg ciekawych materiałów umieszczonych w kapsułach tematycznych – zarówno książek, wydawnictw ulotnych, jak i materiałów filmowych”

– wyjaśniał szef portalu. Wśród tematów dotyczących II wojny światowej są publikacje m.in. o Armii Krajowej, Generalnym Gubernatorstwie, Wrześniu 1939 roku, Armii Czerwonej i obozach koncentracyjnych.

Dr Rafał Leśkiewicz mówił, że przystanekhistoria.pl jest skierowany nie tylko do pasjonatów, ale przede wszystkim do odbiorców, dla których „historia jest jednym z wielu przedmiotów w szkole”. Odwiedzający portal znajdą na nim odpowiedzi na szereg pytań dotyczących najnowszych dziejów Polski.

„Między innymi próbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego stan wojenny wprowadzono nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Prezentujemy ponadto bardzo ciekawy artykuł doktora Pawła Kosińskiego poświęcony dziennikom Hansa Franka, wyjątkowemu źródłu historycznemu, dokumentującemu zbrodnie na Polakach w okupowanej Polsce”

– opowiadał dr Rafał Leśkiewicz.

Symbolami portalu przystanekhistoria.pl są marszałek Józef Piłsudski, Mały Powstaniec oraz legenda „Solidarności” Anna Walentynowicz. To reprezentanci trzech epok historii naszego kraju: II Rzeczypospolitej, II wojny światowej oraz Polski pod rządami komunistów.

Na wiosnę twórcy portalu zapowiadają uruchomienie pełnej anglojęzycznej wersji serwisu oraz stworzenie aplikacji mobilnej.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku