°C

Sanitarny odstrzał dzików w woj. wielkopolskim

fot. archiwum

Wojewoda wielkopolski wydał rozporządzenie nakazujące przeprowadzenie odstrzału sanitarnego dzików na terenie części województwa. Ma to związek z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń – poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Stube poinformował w poniedziałek, że odstrzał zarządzono na obszarze powiatu wolsztyńskiego, gmin Wijewo i Włoszakowice, gmin Rakoniewice i Wielichowo oraz na terenie gminy Zbąszyń.

Wojewoda nakazał również zgłaszanie padłych dzików właściwemu miejscowo powiatowemu lekarzowi weterynarii oraz niezwłoczne dostarczanie przez myśliwych każdego odstrzelonego dzika do miejsca nadzorowanego przez organ Inspekcji Weterynaryjnej.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zdecydował też o prowadzeniu poszukiwań w celu znalezienia padłych dzików lub ich części. Stube podał, że wojewoda skierował już wniosek do Ministra Obrony Narodowej o pomoc wojska w działaniach poszukiwawczych.

W listopadzie WUW komunikował, że po informacji o odnalezieniu martwego dzika zakażonego wirusem ASF w województwie lubuskim, wielkopolskie służby weterynaryjne „rozpoczęły intensywne działania eliminujące ryzyko przedostania się ogniska wirusa na teren Wielkopolski”.

Tomasz Stube powiedział, że obecnie badania padłych dzików w kierunku ASF wykonuje laboratorium Zakładu Higieny Weterynarii w Poznaniu. Ma to skrócić czas na przebadanie pobranych próbek. Dotychczas były one wysyłane do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku