°C

Na ul. Fredry ma być bezpieczniej

Fot. UM Gorzów Wlkp.
 

Do końca listopada dla poprawienia bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, powstaną dwa aktywne przejścia dla pieszych na ulicy Fredry, pomiędzy ul. Kochanowskiego i Staszica oraz przy skrzyżowaniu z ulicą Baczyńskiego. Inwestycja jest realizowana w ramach programu Bezpieczny Gorzów, czyli modernizacji infrastruktury drogowej.

Na tych przejściach znaki drogowe zostaną wyposażone w lampy ostrzegawcze, system detekcji ruchu pieszych i rowerzystów oraz markery drogowe, które będą się aktywować przez czujnik ruchu w momencie, gdy pieszy lub rowerzysta znajdzie się w pobliżu przejścia dla pieszych lub przejazdu rowerowego.

 Wyznaczenie nowego przejścia, przy skrzyżowaniu z ulicą Baczyńskiego, wymaga usunięcia istniejącego przejścia, zlokalizowanego przy skrzyżowaniu z ul. Staszica, którego oddalone jest od projektowanego o około 35 m. Nowe przejście zostało wyznaczone w miejscu, gdzie droga pieszego jest zdecydowanie krótsza i jezdnia posiada tylko dwa pasy ruchu. Wyposażone zostanie w azyle drogowe, umożliwiające oczekiwanie pieszego na środku jezdni i przejście na dwa razy.

Nowa lokalizacja przejścia oraz zastosowane rozwiązania zostały wybrane na podstawie wniosków mieszkańców oraz po konsultacji z Komisją Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Projekt przeniesienia i wyposażenia przejścia w aktywne oznakowanie został skonsultowany i pozytywnie zaopiniowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Staszica” (po wcześniejszych konsultacjach z przedstawicielami mieszkańców), policję oraz zarządcę drogi.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że mieszkańcy osiedla wnioskowali o wyznaczenie dodatkowego przejścia na wysokości ul. Baczyńskiego, supermarketu i w pobliżu przystanków autobusowych. Z obserwacji wynikało, że wiele osób przechodzi w tych miejscach nielegalnie, co stwarza niebezpieczne sytuacje.

Dlatego nowa lokalizacja, oprócz zwiększenia bezpieczeństwa, ma stanowić kompromis pomiędzy oczekiwaniami mieszkańców z różnych części osiedla. Dla mieszkańców i uczniów z ulicy Kochanowskiego, Reja, pozostawiono przejście stanowiące przedłużenie istniejącego chodnika wzdłuż ul. Kochanowskiego, po stronie wyjść z budynków.

Propozycja budowy sygnalizacji świetlnej na istniejącym przejściu przy ulicy Staszica nie mogła zostać zrealizowana z uwagi na obowiązujące przepisy. Stosując sygnalizację na skrzyżowaniu i w jego obrębie należy objąć nią wszystkich użytkowników oraz wszystkie wloty. Tym samym w celu budowy sygnalizacji niezbędne byłoby wykonanie instalacji dla całego skrzyżowania, co negatywnie wpłynęłoby na płynność, z którą w chwili obecnej nie ma znaczących problemów.

inf. gorzow.pl

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku