°C

Królestwo odnalezionej porcelany w Muzeum

autor: Piotr Wiśniewski
 

Kilkadziesiąt talerzy, filiżanek i mleczników można od dzisiaj oglądać w Muzeum Lubskim przy ulicy Warszawskiej. Otwarcie wystawy miało formę wernisażu, który nosił tytuł „To nie porcelana! Porcelitowy sekret jednej piwnicy”.

Znalezione w lutym tego roku podczas prac budowlanych na ulicy Sikorskiego naczynia ze zniszczonej w 1945 roku piwnicy, cieszą oko nie tylko archeologów ale również dyrektorkę Muzeum dr Ewę Pawlak.

Od kwietnia do teraz renowacją znaleziska zajmowała się Amelia Macioszek, kuratorka wystawy. Jak twierdzi ekspert, naczynia pochodzą z jedenastu manufaktur z terenu Bawarii i Chodzieży.

Wernisaż był również pretekstem do zaprezentowania magnesów z widokami współczesnych i przedwojennych ulic dawnego Landsberga, które będzie można kupić w Muzeum i w Spichlerzu. Mówi dr Ewa Pawlak.

Wystawa będzie podzielona na działy tematyczne ukazujące mieszkańcom miasta i okolic zdjęcia z wykopalisk, kontekst historyczny oraz informacje o manufakturach, z których pochodzą naczynia. Wystawę można oglądać w Muzeum Lubuskim do maja 2020 roku. Wernisaż odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Jacka Wójcickiego.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku