°C

Propozycja nowelizacji ustaw sądowych

 

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przedstawili projekt nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym. Propozycje mają m.in. spełniać oczekiwania Komisji Europejskiej, według której ustawy sądowe są niezgodne z przepisami Unii Europejskiej.

Przewodniczący sejmowej komisji ustawodawczej, poseł Marek Ast powiedział, że nowelizacja zmieni procedurę odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych. Minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć takiej decyzji bez konsultacji z kolegium sądu i Krajowej Rady Sądownictwa. Druga zmiana dotyczy przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Wiek przejścia w stan spoczynku będzie wynosił 65 lat niezależnie od płci sędziego. Jeśli jednak sędzia-kobieta będzie chciała odejść z pracy w wieku 60 lat, to będzie mogła to zrobić.

Poseł Ast powiedział, że propozycje te spełniają oczekiwania Komisji Europejskiej, według której ustawy sądowe są niezgodne z przepisami Unii Europejskiej, dotyczącymi wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Spełniają też, jego zdaniem, oczekiwania części opinii publicznej i środowiska sędziowskiego, która krytykowała nowe ustawy sądowe. Poseł PiS dodał, że jego partia uważa, iż ustawy są zgodne z konstytucją. Szczegóły nowelizacji będą znane, gdy trafi ona do laski marszałkowskiej.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku