°C

Propozycja nowelizacji ustaw sądowych

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przedstawili projekt nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym. Propozycje mają m.in. spełniać oczekiwania Komisji Europejskiej, według której ustawy sądowe są niezgodne z przepisami Unii Europejskiej.

Przewodniczący sejmowej komisji ustawodawczej, poseł Marek Ast powiedział, że nowelizacja zmieni procedurę odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych. Minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć takiej decyzji bez konsultacji z kolegium sądu i Krajowej Rady Sądownictwa. Druga zmiana dotyczy przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Wiek przejścia w stan spoczynku będzie wynosił 65 lat niezależnie od płci sędziego. Jeśli jednak sędzia-kobieta będzie chciała odejść z pracy w wieku 60 lat, to będzie mogła to zrobić.

Poseł Ast powiedział, że propozycje te spełniają oczekiwania Komisji Europejskiej, według której ustawy sądowe są niezgodne z przepisami Unii Europejskiej, dotyczącymi wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Spełniają też, jego zdaniem, oczekiwania części opinii publicznej i środowiska sędziowskiego, która krytykowała nowe ustawy sądowe. Poseł PiS dodał, że jego partia uważa, iż ustawy są zgodne z konstytucją. Szczegóły nowelizacji będą znane, gdy trafi ona do laski marszałkowskiej.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.