°C

Tyszkiewicz i dwoje innych senatorów w kole niezależnych. Czy będą języczkiem u wagi?

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Troje senatorów, którzy w październikowych wyborach parlamentarnych startowali z własnych komitetów: Krzysztof Kwiatkowski, Lidia Staroń i Wadim Tyszkiewicz, utworzyło we wtorek Koło Senatorów Niezależnych. Przewodniczącą koła została Lidia Staroń.

O powołaniu koła troje senatorów poinformowało na wtorkowym briefingu w przerwie obrad Senatu.

„Informujemy, że w nowej kadencji Senatu jako senatorowie niezależni: Lidia Staroń, Wadim Tyszkiewicz i Krzysztof Kwiatkowski, powołujemy Koło Senatorów Niezależnych”

– powiedział Kwiatkowski. Według niego pracami koła pokieruje Lidia Staroń.

Kwiatkowski dodał, że w kwestii „głosowań osobowych” członkowie koła będą głosować „zgodnie ze swoim sumieniem”.

„W sprawach merytorycznych, dotyczących ustaw, nasze decyzje będą stanowić efekt wcześniej przeprowadzonej wewnętrznej dyskusji w kole”

– zaznaczył.

Wadim Tyszkiewicz zadeklarował w rozmowie z dziennikarzami, że będzie głosował za kandydaturą Tomasza Grodzkiego (Koalicja Obywatelska) na marszałka Sejmu. Dopytywany co w tej sprawie zrobią jego koledzy z koła, odpowiedział: „w kole każdy głosuje zgodnie ze swoim sumieniem, nie ma dyscypliny”. „Nie mogę decydować za kolegów” – podkreślił Tyszkiewicz.

Na pytanie czy będzie głosował za kandydatami KO, Lewicy i PSL na wicemarszałków, senator powiedział: „jeszcze nie wiem, nie wiem jakie będą propozycje”. „Spotkamy się w kuluarach i porozmawiamy” – dodał.

Tyszkiewicz powiedział ponadto, że Koło Senatorów Niezależnych nie będzie zgłaszać swego kandydata na wicemarszałka Senatu. Jak tłumaczył, koło opowiada się za tym, by jedno miejsce w Prezydium Senatu miał klub PiS.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że propozycję przystąpienia do Koła Senatorów Niezależnych otrzymał też czwarty z senatorów startujących z własnych komitetów, były wiceminister środowiska i b. sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski. Polityk odmówił jednak przystąpienia do koła, gdyż jest członkiem Platformy Obywatelskiej. Gawłowski ma na razie pozostać senatorem niezrzeszonym.

W Senacie X kadencji PiS zdobyło 48 mandatów, KO – 43, Lewica – 2, a PSL – 3. W izbie wyższej parlamentu zasiada też czworo senatorów, którzy kandydowali z własnych komitetów wyborczych: b. prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, b. wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski, b. prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz oraz b. posłanka PO, w poprzedniej kadencji senator niezależna Lidia Staroń.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku