°C

Posłanki i posłowie złożyli ślubowanie

Fot. PAP/Radek Pietruszka
 

We wtorek podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu IX kadencji posłowie składają ślubowanie. Jako pierwszy ślubowanie złożył marszałek senior Antoni Macierewicz (PiS). Na sali obrad obecny jest prezydent Andrzej Duda.

Wcześniej Prezydent RP Andrzej Duda wygłosił orędzie, w którym m.in. zaapelował do posłów o to, aby "język debaty nie był radykalny, żeby język debaty był językiem szacunku.

W swoim przemówieniu otwierającym inauguracyjne posiedzenie, Antoni Macierewicz, marszałek senior Sejmu zaapelował m. in. o "odrzucenie negacji niepodległego państwa polskiego i fundamentów cywilizacji chrześcijańskiej"

PŚlubowanie prowadzą posłowie sekretarze, wybrani spośród najmłodszych posłów.

Rota ślubowania zapisana w konstytucji brzmi:

„Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”.

Tekst roty odczytał marszałek senior.

Posłowie sekretarze kolejno wyczytują imiona i nazwiska posłów. Każdy z parlamentarzystów wstaje i wypowiada słowo: „ślubuję”. Poseł może dodać zdanie: „Tak mi dopomóż Bóg”. Jako pierwsi ślubowanie składają posłowie klubu PiS, są wyczytywani w kolejności zajmowanych miejsc.

Posłowie nieobecni na posiedzeniu Sejmu oraz posłowie, którzy uzyskali mandat w czasie trwania kadencji, składają ślubowanie poselskie na pierwszym posiedzeniu, na którym są obecni.

mid 19b12180 Radio Gorzów 11 lipca 2020

⬆ Fot. PAP/Radek Pietruszka

Proszę, żeby język debaty nie był radykalny, żeby język debaty był językiem szacunku – apelował do posłów prezydent Andrzej Duda podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu IX kadencji.

debata rzg Radio Gorzów 11 lipca 2020
Poznaj posłów IX kadencji Sejmu wybranych w województwie lubuskim… więcej

W swym orędziu Prezydent Andrzej Duda przywołał słowa byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego, który w swoim expose w 1989 roku mówił m.in.

„Miejmy ufność w duchowe i materialne siły narodu. Wierzę, że Bóg nam dopomoże, byśmy uczynili wielki krok na drodze, która przed nami się otwiera”. Podkreślił, że Mazowieckiego szanują ludzie o różnych poglądach, ponieważ był pierwszym niekomunistycznym premierem polskiego rządu. Dodał, że miał on wolę realizacji przemian w Polsce. Będziemy je (przemiany) oczywiście różnie oceniali, ale one się stały”

– mówił.

Prezydent przekonywał, że duchowe siły narodu są ważne dla wielu Polaków, a kiedy one są deptane, wśród ludzi budzi to zgorszenie.

„Proszę o język parlamentarny w debacie, proszę o taki język, który nie będzie obrażał i nie będzie nikogo urażał, bo to jest bardzo ważne”

– apelował prezydent.

„Poglądy można mieć i trzeba je mieć, bo jeżeli ktoś nie ma poglądów, to nie powinien tutaj zasiadać. Zasiadacie tu państwo właśnie dlatego, że te poglądy macie, one są bardzo często bardzo wyraziste, są bardzo często bardzo mocne i głębokie, niektórzy używają słowa radykalne, ale ja proszę, żeby język debaty nie był radykalny, żeby język debaty był językiem szacunku”

– mówił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że większość rodaków oczekuje tego, aby złagodzić język debaty. „Żeby debata sejmowa nie obrażała i nie budziła zgorszenia. O to bardzo państwa proszę, żeby zachowania, które mają miejsce w Sejmie, były zachowaniami o charakterze twórczym, a nie zachowaniami o charakterze destrukcyjnym. Żeby zachowania także nie gorszyły. Ludzie bardzo tego oczekują. Możecie państwo być tego pewni” – przekonywał Andrzej Duda.

mid 19b12183 Radio Gorzów 11 lipca 2020

⬆ Fot. PAP/Radek Pietruszka

Zwracam się do wszystkich posłanek i posłów o odrzucenie negacji niepodległego państwa polskiego i fundamentów cywilizacji chrześcijańskiej – powiedział we wtorek marszałek-senior Antoni Macierewicz podczas pierwszego posiedzenia Sejmu IX kadencji.

„Po blisko 30 latach zmagania się z postkomunizmem doskonale wiemy, jakie decyzje budują niepodległość, a jakie prowadzą na manowce. Wiemy, jaką cenę płacimy za porozumienia Okrągłego Stołu i jak wygląda kolejna faza postmarksistowskiego ataku oraz dokąd prowadzi ideologia gender”

– powiedział.

Jak dodał, wiemy też, „co oznacza pozostawienie środowisk agenturalnych na ważnych stanowiskach w administracji publicznej, na wyższych uczelniach, w wymiarze sprawiedliwości i w mediach”.

„Wiemy też, jakie są zagrożenia geopolityczne wynikające z utopijnej próby budowania neosocjalistycznego imperium i kto jest naszym rzeczywistym sojusznikiem strategicznym”

– mówił.

„W zeszłej kadencji budowaliśmy fundamenty, często kwestionowane przez tych, którzy chcieliby zawrócić bieg historii. Domagano się likwidacji naszych najważniejszych osiągnięć gospodarczych, społecznych, tożsamościowych”

– zaznaczył Macierewicz.

Jak kontynuował, „temu miały służyć żądania likwidacji IPN, CBA, Wojsk Obrony Terytorialnej, sojuszu strategicznego ze Stanami Zjednoczonymi, pamięci o Żołnierzach Niezłomnych, suwerenności energetycznej, trwałości rodziny i wychowania opartego na wartościach chrześcijańskich”. „Był to program, który mógł być zrealizowany tylko w oparciu o siły zewnętrzne, o wzniecenie nienawiści i dezinformację” – ocenił marszałek-senior.

„Zwracam się do wszystkich posłanek i posłów o odrzucenie tej negacji niepodległego państwa polskiego i fundamentów cywilizacji chrześcijańskiej. Zwracam się o szacunek dla niepodległościowego wysiłku narodu polskiego, dla milionów ofiar okupacji niemieckiej i sowieckiej, dla utraconych szans przez tysiące odrzuconych, lekceważonych i pogardzanych”

– powiedział Macierewicz.

Ocenił, iż „przez ostatnie lata Polacy odzyskali poczucie godności własnej, siły narodowej, stali się wreszcie gospodarzami we własnym domu”. „To wartości bezcenne, które należy wzmacniać, a nie niszczyć. Czas więc wznosić gamach niepodległego państwa polskiego opartego na zasadach wywiedzionych z chrześcijańskiej nauki społecznej”

– dodał marszałek senior.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku