°C

Premier z apelem do kierowców

Fot. Unsplash

Jedźmy na ten długi świąteczny weekend i wracajmy bezpiecznie niezależnie od tego czy mamy do przejechania dwie przecznice, czy pół Polski. Kierowcy, noga z gazu, a wszyscy bądźmy uważni, skupieni na drodze i wyrozumiali dla siebie nawzajem – napisał w piątek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Od czwartku policja w całym kraju prowadzi akcję „Znicz”. Według policyjnych statystyk podczas pierwszego dnia akcji „Znicz” doszło do 75 wypadków, w których zginęły cztery osoby, a 92 zostały ranne. W czwartek policjanci zatrzymali też 150 nietrzeźwych kierowców.

W piątek na Twitterze swój apel do kierowców wystosował Mateusz Morawiecki. „Jedźmy na ten długi świąteczny weekend i wracajmy bezpiecznie – niezależnie od tego czy mamy do przejechania dwie przecznice, czy pół Polski. Kierowcy – noga z gazu – a wszyscy bądźmy uważni, skupieni na drodze i wyrozumiali dla siebie nawzajem” – napisał premier.

W akcji „Znicz”, która potrwa do niedzielnego wieczoru, bierze udział około pięciu tysięcy policjantów drogówki wspieranych przez funkcjonariuszy innych specjalności oraz Żandarmerię Wojskową. Funkcjonariusze będą działali przede wszystkim w okolicach cmentarzy i na drogach dojazdowych do nich.

Policjanci będą się też przyglądali, jak są przewożeni pasażerowie, sprawdzali stan techniczny i wyposażenie pojazdów. „Zajrzymy także głęboko w oczy kierowcom, czy przypadkiem nie mamy podejrzenia, że ktoś jedzie na tzw. podwójnym gazie” – zapowiedział Kobryś.

Policjanci apelują, żeby przed wyjazdem zadbać o stan techniczny samochodu – sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych, działanie świateł i wycieraczek, ale również zabezpieczyć przed złodziejami pozostawione w tym czasie domy i mieszkania oraz pamiętać o bezpieczeństwie w pobliżu cmentarzy.

Z danych KGP wynika, że w czasie ubiegłorocznego listopadowego święta, gdy również prowadzono akcję „Znicz”, doszło do 425 wypadków, w których zginęło 57 osób, a 528 zostało rannych. W zeszłym roku policjanci zatrzymali 1299 kierujących pod wpływem alkoholu.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku