°C

Do zakończenia głosowania trwa cisza

 

W okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, dotyczy to również Internetu - przypomniała PKW. Naruszenie tego zakazu to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży w czasie ciszy wyborczej to przestępstwo.

Zastępca szefa PKW sędzia Sylwester Marciniak przypomniał na konferencji prasowej, że cisza wyborcza przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi potrwa do zakończenia głosowania, czyli do godziny 21 w niedzielę.

„W okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej” – przypomniał dodając, że agitacją wyborczą jest „publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób”. „W praktyce, nie wolno m.in. zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych” – wyliczał. „Dotyczy to również Internetu” – podkreślił.

Sędzia Marciniak przypomniał, że „zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi”, a za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.

W czasie ciszy wyborczej nie można również upubliczniać wyników sondaży wyborczych. Sędzia Marciniak zaznaczył, że za złamanie tego n zakazu grozi mu grzywna od 500 tys. do nawet miliona złotych. „PKW przypomina również, że naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości sondażu – przestępstwo” – wskazał.

Wyjaśnił przy tym, że „ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tych zakazów, nie będzie należała do PKW, lecz do organów ścigania i sądów”. „Dlatego też, wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji” – zaznaczył zastępca szefa PKW.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku