°C

Zrobił to!!! Bartosz Zmarzlik mistrzem świata!!!

fot. PAP/Tytus Żmijewski

Bartosz Zmarzlik zrobił to, na co czekała cała Polska. W ostatniej rundzie Grand Prix w Toruniu obronił przewagę nad Emilem Sajfutdinowem i Leonem Madsenem i jako trzeci w historii żużla Polak został indywidualnym mistrzem świata na żużlu!

Przed dzisiejszym turniejem Zmarzlik miał 7 punktów przewagi nad Emilem Sajfutdinowem z Rosji i 9 nad Duńczykiem Leonem Madsenem. 

Po pierwszej serii sytuacja pozostała bez zmian – cała trójka wygrała swe wyścigi. 

W drugiej serii startów Zmarzlik spotkał się z Madsenem i przegrał – Duńczyk odrobił więc 1 punkt, to samo zrobił Sajfutdinow, który zwyciężył w swoim wyścigu. Zmarzlik miał 6 punktów przewagi nad Emilem i 8 nad Leonem. 

Trzecia kolejka startów to przegrana Zmarzlika z Artiomem Łagutą, ale też bieg z Sajfutdinowem i Madsenem. Duńczyk wygrał, ale Rosjanin był ostatni! Zmarzlik miał w tym momencie 125, Madsen 118 , a Sajfutdinow 117 punktów. 

Po IV serii polscy kibice zaczęli się denerwować, bo Zmarzlik w dwukrotnie rozgrywanym biegu przyjechał dopiero trzeci, a Leon Madsen wygrał po raz czwarty! Wygrał też Sajfutdinow. Po tej serii Zmarzlik miał 126 punktów, a Madsen 121 natomiast Sajfutdinow 120. 

W ostatniej serii rundy zasadniczej wygrali Madsen i Zmarzlik, a Sajfutdinow przegrał ze Zmarzlikiem. Stan mistrzostw: Zmarzlik 129, Madsen 124, Sajfutdinow 122. Rosjanin stracił w tym momencie szansę na tytuł. 

W I półfinale Madsen wygrał po raz szósty, ale Zmarzlik również wygrał swój bieg półfinałowy i już po tym półfinale żużlowiec Stali Gorzów został mistrzem świata!!! Madsen nie mógł mu już zagrozić.

W biegu finałowym, który nie decydował już o niczym najlpeszy był Madsen, który wygrał dzisiejszy turniej, a rozluźniony Zmarzlik przyjechał ostatni.

Ostatecznie podium Speedway Grand Prix 2019 wygląda następująco:

  1. Zmarzlik 132
  2. Madsen 127
  3. Sajfutdinow 124

Zmarzlik urodził się 12 kwietnia 1995 roku w Szczecinie. Pierwszy kontakt ze sportem żużlowym miał w UKS Wawrów, w którym jeździł na mini żużlu.

Licencję Ż uzyskał w 2010 roku, a karierę w „dorosłej” Stali rozpoczął w roku 2011 – w I meczu z Unią Leszno zdobył 4 punkty.

Kolejne lata to pasmo sukcesów. Zmarzlik był m.in. indywidualnym wicemistrzem świata seniorów(2018) i brązowym medalistą cyklu Grand Prix(2016). Był indywidualnym mistrzem świata i mistrzem Europy juniorów. Z seniorską reprezentacją Polski wywalczył m.in. 2 tytuły mistrza świata. Z juniorską 4 razy stawał na najwyższym podium.

W Polsce ze Stalą Gorzów wygrał dwa mistrzostwa Polski, dwa wicemistrzostwa i dwa brązowe medale.

Co ciekawe nie zdobył dotychczas indywidualnego mistrzostwa Polski – dwa razy stawał tylko na drugim stopniu podium.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.