°C

Życie po wypadu drogowym

redakcja gorzowska
 

„Życie po wypadu drogowym” - pod tym hasłem dzisiaj na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gorzowie odbywa się przedsięwzięcie, które ma pokazać czym jest sam wypadek drogowy, jakie są jego konsekwencje, a przede wszystkim – jak zachowywać się na drodze, aby do niego nie doszło. Na placu manewrowym policjanci, strażacy, szkoły nauki jazdy i inni specjaliści pokazują, jakie są podejmowane po wypadku działania.

Do Gorzowa przyjechało też wielu specjalistów, którzy prezentują wykłady. Te – dotyczą wielu aspektów – od bezpieczeństwa w ruchu drogowym po działania służb medycznych czy stowarzyszeń pomagających ofiarom wypadków. Mówi Grzegorz Jaroszewicz z zespołu prasowego lubuskiej policji.

W związku z wydarzeniem, dzisiaj plac egzaminacyjny gorzowskiego WORD-u zamienił się w miejsce, gdzie można np. skorzystać z symulatorów – hamowania czy dachowania. Wzbudziły one spore zainteresowanie uczniów, którzy całymi klasami przyszli zobaczyć pokazy.

Dzisiejsze przedsięwzięcie jest zorganizowane wspólnie przez lubuską i brandenburską policję. Chodzi o propagowanie bezpieczeństwa i kultury na drogach po obu stronach granicy. To bardzo ważne z uwagi na nasze położenie – podkreślał obecny na konferencji wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Prezentacje z wypadków drogowych, które zobaczyliśmy, bardzo działają na wyobraźnię. Mam nadzieję, że uświadomią zwłaszcza młodym ludziom, jak za kółkiem ważny jest rozsądek – powiedziała z kolei europoseł Elżbieta Rafalska.

Sama młodzież rzeczywiście, zdobywając prawo jazdy nie myśli o tym, jakie konsekwencje niesie za sobą brawura za kółkiem.

Tego typu przedsięwzięcia jak dzisiejsze powinny nam pomóc w edukowaniu młodzieży – uważa Anna Malinowska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Deszcznie. Jak podkreśla, teoria to jedno, ale praktyczne przedstawienie skutków – to drugie.

Konferencja „Życie po wypadu drogowym” jest dedykowana zwłaszcza dla młodzieży w wieku 17-25 lat, bo według statystyk, to właśnie ta grupa wiekowa najczęściej powoduje zdarzenia drogowe.

Całość została współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia-Polska 2014-2020.

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku