°C

Policja ostrzega przed złodziejami okradającymi starszych ludzi

fot. lubuska policja

W Kostrzynie nad Odrą dwie starsze kobiety padły w poniedziałek ofiarą złodziei, którzy pod pretekstem konieczności wymiany grzejników i kontroli instalacji gazowej weszli do ich domów i zabrali z nich pieniądze - łącznie 3 tys. zł - poinformował we wtorek Grzegorz Jaroszewicz z lubuskiej policji.

W obu przypadkach do mieszkanek przyszedł mężczyzna z kobietą. Fałszywi specjaliści przekonywali, że wymiana czy kontrola instalacji jest niezbędna. Kiedy właścicielka mieszkania była zajęta rozmową z jedną z tych osób, druga szukała pieniędzy.

„Przy tego typu wizytach należy zachować dużą ostrożność. Zadbajmy, by w mieszkaniu był ktoś jeszcze – znajomy, sąsiad czy rodzina. Nie pozostawiajmy nieznanych nam gości bez opieki. Należy kontrolować ich zachowanie, a w razie wątpliwości warto zadzwonić po patrol policji” – powiedział Jaroszewicz.

Dodał, że kontrola liczników, awaria wody, prądu, sprzedaż garnków, pościeli czy wizyta administratora budynku, to tylko niektóre z pretekstów wykorzystywanych przez przestępców, by okraść bądź oszukać swoje ofiary. Na te najczęściej wybierają osoby starsze – podobnie jak oszuści działający tzw. metodą na policjanta.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.