°C

Zmniejszają się dysproporcje w dochodach Polaków

Fot. Unsplash/Victoriano Izquierdo
 

Maleją dysproporcje w dochodach Polaków; współczynnik Giniego, który mierzy to zjawisko, wyraźnie wskazuje, że w ostatnich latach w Polsce udało się znacząco zredukować nierówności dochodowe - podało w czwartek ministerstwo przedsiębiorczości i technologii.

Jak podkreśla resort, „nierówności dochodowe to jedno z kluczowych wyzwań spójności społeczno-gospodarczej naszego kraju”.

„Pomiar tego zjawiska, powszechnie realizowany za pomocą współczynnika Giniego, wyraźnie wskazuje na to, że w ostatnich latach w Polsce udało się znacząco zredukować nierówności dochodowe. To imponujący wynik, szczególnie na tle pozostałych krajów UE”

– czytamy w czwartkowym komunikacie MPiT. Dodano, że w 2018 r. wskaźnik ten wyniósł u nas 27,8 proc., co oznacza poprawę o 2,8 p. p. w stosunku do 2015 r. (30,7 proc.).

Eksperci resortu wyjaśnili, że jest to zmiana strukturalna.

„Wskazuje na to, że ograniczenie nierówności dochodowych następuje nie poprzez zmniejszenie dochodów najbogatszych, a dzięki poprawie sytuacji materialnej osób uboższych oraz klasy średniej”

– zaznaczyli.

Dodali, że szczególną rolę odegrał tu program Rodzina 500+, który wsparł finansowo wiele polskich rodzin.

„W tym przede wszystkim najuboższe, wielodzietne oraz osoby samotnie wychowujące dzieci. Przyczyniła się do tego również zdecydowana poprawa na rynku pracy, którą zawdzięczamy wzrostowi gospodarczemu Polski”

– czytamy.

Resort przypomniał, że stopa bezrobocia na koniec 2018 r. wyniosła u nas 5,8 proc., czyli najmniej w historii. Wynagrodzenia w gospodarce wzrosły o 7 proc., a w sektorze przedsiębiorstw o 7,1 proc..

„Tak znacząca poprawa sytuacji gospodarczej stymuluje konsumpcję. Jednocześnie rosną również oszczędności Polaków, które na koniec 2018 roku wyniosły ponad 800 miliardów złotych”

– podkreślono w komunikacie MPiT.

Według MPiT ograniczanie ubóstwa, silna klasa średnia i zrównoważony rozwój gospodarczy „to kluczowy stabilizator bezpieczeństwa ekonomicznego naszego kraju”.

Zmniejszają się dysproporcje w dochodach Polaków Radio Gorzów 7 sierpnia 2020

⬆ Współczynnik Giniego stosuje się jako wskaźnik nierówności społecznej. Im wyższe przyjmuje wartości tym większe jest rozwarstwienie społeczne. Wg badań Eurostatu Polska, z wynikiem 27,8%, znajduje się poniżej średniej Unii Europejskiej (30,7%).

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku