°C

Senat upamiętnił 80. rocznicę wybuchu wojny

fot. Wikipedia (By Hans Sönnke - Jerzy Piorkowski (1957) Miasto Nieujarzmione, Warszawa: Iskry, ss. 8 no ISBNGłówny Zarząd Polityczny WP (1960) Z Dziejów Wojny Wyzwoleńczej Narodu Polskiego 1939-1945, Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
 

Senat upamiętnił 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i uczcił pamięć jej ofiar. Senatorowie jednogłośnie podjęli uchwałę w tej sprawie. W dokumencie przypomniano, że 1 września 1939 roku o 4.40 Niemcy zaatakowały Wieluń - miasto na zachodniej granicy przedwojennej Polski. Kilka minut później niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” ostrzelał polską placówkę wojskową w Gdańsku na Westerplatte. "Wydarzenia te rozpoczęły atak nazistowskich Niemiec na Polskę, a tym samym II wojnę światową" - napisano.

Tekst uchwały przedstawił senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Żaryn. Jak mówił, była to „największa wojna światowa w historii, trwająca od 1 września 1939 do 2 września 1945, w Europie do 8 maja 1945. Przypomniał, że działania wojenne objęły prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. „W wojnie uczestniczyło ponad 1,5 miliarda ludzi, w tym ponad 100 milionów ludzi z bronią w ręku. Według różnych szacunków zginęło w niej co najmniej 60 milionów ludzi” – mówił senator. 

W uchwale podkreślono, że „Polska była krajem, w którym skala zniszczeń materialnych, w dziedzinie dóbr kultury oraz w strukturze społecznej była ogromna”. Senator Żaryn powiedział, że mieszkańcy naszego kraju „poddani zostali licznym represjom takim, jak: egzekucje, przesiedlenia czy zabór mienia”. Dodał, że miały one miejsce zarówno ze strony nazistowskich Niemiec, jak i Związku Sowieckiego, który 17 września 1939 roku zaatakował Polskę od wschodu. „Na terytorium Polski okupowanym przez Niemców działały obozy koncentracyjne – miejsca, w których na niespotykaną wcześniej skalę dokonywano masowej eksterminacji ludności pochodzenia żydowskiego, ale również Polaków oraz wielu innych narodów” – powiedział.
W uchwale przypomniano też, że „Polacy walczyli z wrogiem w obronie granic swojej Ojczyzny, ale też na wielu frontach wojny, m.in. na terytorium ZSRR, w Afryce, na licznych frontach europejskich”. Podkreślono, że podczas niemieckiej i sowieckiej okupacji Polacy budowali struktury Państwa Podziemnego oraz chwytali za broń, aby wyzwolić się od najeźdźców. „W pamięci pokoleń, jako symbol polskiego dążenia do wolności, pozostanie Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku” – czytamy w uchwale. 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku