°C

Estymator: PiS faworytem z 44,9 proc. poparcia. KO: 30,4 proc.

Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie DoRzeczy przez pracownię Estymator, Prawo i Sprawiedliwość jest zdecydowanym faworytem preferencji wyborczych Polaków. Oddanie głosu na partię Jarosław Kaczyńskiego zadeklarowało 44,9 proc. respondentów (mniej o 1 pkt proc. w stosunku do poprzedniego sondażu). Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska, na którą chce głosować 30,4 proc. badanych (wzrost o 0,2 pkt. proc.).

Poparcie dla Lewicy (SLD, Wiosna, Razem) zadeklarowało 9,8 proc. ankietowanych (spadek o 0,3 pkt. proc.) W Sejmie znaleźliby się jeszcze przedstawiciele Koalicji Polskiej (PSL i Kukiz’15) z poparciem 6,8 proc. (więcej o 1,5 pkt. proc. niż w poprzednim badaniu).

Progu wyborczego nie przekracza Konfederacja z poparciem 3,8 proc. (spadek o 0,3 pkt. proc.) oraz Bezpartyjni Samorządowcy – chęć głosowania na nich deklaruje 2,3 proc. badanych (spadek o 1 pkt. proc.). 2 proc. respondentów wskazało odpowiedź „Inni”.

W przeliczeniu na mandaty poselskie, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 240 mandatów, Koalicja Obywatelska – 162, Lewica – 34, a Koalicja Polska – 23. Jeden mandat przypadłby mniejszości niemieckiej.

Badanie zrealizowano w dniach 21-22 sierpnia 2019 r. na ogólnopolskiej próbie 1046 pełnoletnich osób.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.