°C

Imponujący jubileusz Wawrowa

fot. Zbigniew Bodnar
 

Wawrów - miejscowość leżąca na obrzeżach Gorzowa, w tym roku obchodzi swoje 700 lecie.

Pierwsza historyczna wzmianka pochodzi z 1319 r. Od XIV w. grunty wsi, o ówczesnej nazwie Lorenzdorf, zaczęły wykupywać władze Landsberga – dzisiejszego  Gorzowa. W gminie Santok i samym Wawrowie, trwają prace organizacyjne nad programem obchodów tak słusznego jubileuszu. W minionym roku szkolnym, zorganizowano szereg spotkań z młodzieżą, mających przybliżyć im historie obecnego Wawrowa. Ale jak mówi Alina Nowak, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Santok Pomocna Dłoń, przygotowywana jest specjalna wystawa historyczna, której otwarcie przewidziano 30 sierpnia. Młodzież szkolna przygotowuje spektakl para-teatralny, obrazujący trudne czasy powojennego Lorenzdorfu, a dzisiejszego Wawrowa. W przygotowaniu jest także specjalne wydawnictwo historyczne dokumentujące historię miejscowości. Jednym z najcenniejszych zabytków jest miejscowy kościół – dodaje Alina Nowak:

Poniżej: dokument z 26 października 1319 r., w którym po raz pierwszy pojawiła się nazwa Wawrów (tu jako: „Laurenciustorpe”). Z zasobów Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim – udostępniony przez dyrektora prof. Dariusza Rymara

 

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka