°C

Umowa paradyska 20 lat później

fot. Janusz Życzkowski
 

Sygnatariusze tzw. umowy paradyskiej spotkali się w Paradyżu. 20 lat po podpisaniu dokumentu, który stał u podstaw powstania województwa lubuskiego, rozmawiali o kondycji regionu.

Debata odbywa się w siedzibie diecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego. Przybyli byli i obecni parlamentarzyści, samorządowcy i działacze społeczni. Rozmawialiśmy z uczestnikami spotkania:

Elżbieta Płonka (20 lat temu senator AWS)

Andrzej Brachmański (20 lat temu poseł SLD)

Czesław Fiedorowicz (20 lat temu poseł UW) i Maciej Jankowski (wówczas poseł AWS)

Józef Zych (20 lat temu poseł AWS) i bp Adam Dyczkowski (wówczas ordynariusz zielonogórsko-gorzowski)

Dzisiejsze spotkanie ma zakończyć podpisanie deklaracji, której treść zamieszczamy poniżej:

Spotykamy się dziś w Paradyżu, 20 lat od podpisania „Umowy paradyskiej”, bez której nie powstałoby Województwo Lubuskie.

Umowa ta – parlamentarzystów województw Gorzowskiego i Zielonogórskiego, stała się symbolem porozumienia i odpowiedzialności politycznej. Za nami 20 ważnych lat budowania tożsamości lubuskiej, wzmacniania więzi społecznych i potencjału rozwojowego. Lubuskie jest pozytywnie rozpoznawalne na samorządowej mapie Polski. Nasze województwo na miarę swoich możliwości wykorzystuje regionalną szansę silnej podmiotowości na pograniczu polsko – niemieckim. 

Powinnością parlamentarzystów Sejmu i Senatu tej i przyszłych kadencji jest ponadpolityczna współpraca, której celem jest oczekiwana przez Lubuszan poprawa warunków życia i partnerstwo wokół kluczowych projektów dla naszego regionu. Tak by rozpoznawalnym znakiem Lubuskiego była pragmatyczna zgoda zapoczątkowana przed 20 laty w Paradyżu. 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku