°C

Policja o pobiciu Ukraińców: Nie było tła narodowościowego

fot. Radio Zielona Góra.
 

Lubuska policja odpowiada na artykuł zamieszczony w serwisie oko.press.pl pod tytułem  „Czy w Gorzowie zdarzył się pogrom Ukraińców?”. W tekście opisano atak na Ukraińców w parku Róż, po którym kilkunastu obywateli Ukrainy trafiło do szpitala.

„Publikacja ta w naszej opinii ma na celu budowanie napięć społecznych”

– pisze w odpowiedzi na artykuł podkom. Grzegorz Jaroszewicz z lubuskiej policji. W opinii policjantów „nic nie wskazuje, by w Gorzowie istniały konflikty na tle narodowościowym”.

Policja opiera swoje twierdzenia na danych.

„Na terenie Gorzowa stwierdzono w 2019 roku 2340 przestępstw, w których obywatele Ukrainy stanowią 0,13% wszystkich osób pokrzywdzonych. Nie ma więc podstaw, by sugerować, że istnieje opisany w tekście problem”

– uważa Jaroszewicz.

Policja potwierdza, że w parku Róż 29 czerwca doszło do zdarzenia. Policjanci byli na miejscu, dotarli do prawdopodobnych osób pokrzywdzonych, ale z ich strony – jak podają mundurowi – nie było woli współpracy i prokurator zatwierdził umorzenie sprawy przed wszczęciem postępowania.

„Twierdzenie, że „to był pogrom, bito ludzi za to, że byli Ukraińcami” nie ma związku z dotychczasowymi ustaleniami. Nic nie potwierdza, by do nieporozumienia doszło na tle narodowościowym”

– pisze policja.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku