°C

Policja o pobiciu Ukraińców: Nie było tła narodowościowego

fot. Radio Zielona Góra.

Lubuska policja odpowiada na artykuł zamieszczony w serwisie oko.press.pl pod tytułem  „Czy w Gorzowie zdarzył się pogrom Ukraińców?”. W tekście opisano atak na Ukraińców w parku Róż, po którym kilkunastu obywateli Ukrainy trafiło do szpitala.

„Publikacja ta w naszej opinii ma na celu budowanie napięć społecznych”

– pisze w odpowiedzi na artykuł podkom. Grzegorz Jaroszewicz z lubuskiej policji. W opinii policjantów „nic nie wskazuje, by w Gorzowie istniały konflikty na tle narodowościowym”.

Policja opiera swoje twierdzenia na danych.

„Na terenie Gorzowa stwierdzono w 2019 roku 2340 przestępstw, w których obywatele Ukrainy stanowią 0,13% wszystkich osób pokrzywdzonych. Nie ma więc podstaw, by sugerować, że istnieje opisany w tekście problem”

– uważa Jaroszewicz.

Policja potwierdza, że w parku Róż 29 czerwca doszło do zdarzenia. Policjanci byli na miejscu, dotarli do prawdopodobnych osób pokrzywdzonych, ale z ich strony – jak podają mundurowi – nie było woli współpracy i prokurator zatwierdził umorzenie sprawy przed wszczęciem postępowania.

„Twierdzenie, że „to był pogrom, bito ludzi za to, że byli Ukraińcami” nie ma związku z dotychczasowymi ustaleniami. Nic nie potwierdza, by do nieporozumienia doszło na tle narodowościowym”

– pisze policja.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.