°C

Niemcy boją się cła USA

Pixabay.com

Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone karnych ceł na stal i aluminium zaszkodzi niemieckiej gospodarce. Tak twierdzi ekspert z Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych, Marcel Fratzscher. Podobnego zdania jest europoseł z CDU Elmar Brok.

Marcel Fratzscher w rozmowie z „Saarbrucken Zeitung” stwierdził, że wprowadzenie wysokich ceł na stal i aluminium odbiłoby się negatywnie na gospodarce Niemiec. „Obawiam się, że Trump faktycznie wprowadzi karne cła, które zagrożą dziesiątkom tysięcy miejsc pracy w Niemczech” – powiedział ekspert. I dodał, że jeżeli tego typu cła zostaną rozszerzone na niemieckie samochody, to straty gospodarki będą jeszcze większe.

Jego zdaniem, amerykańskie cła najbardziej w Europie zaszkodzą właśnie niemieckiej gospodarce, która jest wyjątkowo mocno zorientowana na eksport. „Eksport stanowi prawie połowę PKB Niemiec” – przypomniał Marcel Fratzscher.

Z badań opinii publicznej wynika, że zapowiedź wprowadzenia wysokich ceł na stal i aluminium spowodowała wzrost niechęci Niemców do prezydenta Donalda Trumpa i jego administracji.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.