°C

Gorzowska akademia najlepsza

fot: E.Kobelak

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie najlepsza wśród państwowych wyższych szkół zawodowych w prestiżowym rankingu Perspektywy. W ubiegłorocznym zestawieniu była na drugim miejscu.

W gronie uczelni akademickich Uniwersytet Zielonogórski zajął 42 miejsce. W minionych latach w rankingu plasował się na pozycjach 50-60. W tym roku wyprzedził m.in. uniwersytety ze Szczecina, Opola, Kielc czy Rzeszowa.

Ranking obejmuje wszystkie szkoły wyższe (z wyjątkiem uczelni artystycznych) posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora oraz posiadające min. 200 studentów studiów stacjonarnych. W ocenie poszczególnych uczelni wzięto pod uwagę czynniki takie jak: prestiż, absolwenci na rynku pracy, innowacyjność, potencjał naukowy, efektywność naukowa, warunki kształcenia, umiędzynarodowienie.

Opublikowane dziś zestawienie po raz 20. przygotowała Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”, pod nadzorem kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera. Obejmuje ono cztery rankingi: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów.

2 odpowiedzi na “Gorzowska akademia najlepsza”

  1. Wszystko wygląda fajnie. Jest tylko jeden problem. Nasza uczelnia to nie PWSZ, ale AJP (akademia). Akademie (podobnie, jak uniwersytety) określa się mianem uczelni akademickich, nie zawodowych, więc Ranking dot. uczelni zawodowych (PWSZ-ów) chyba nie do końca pasuje do obecnej AJP. Pojawia się więc pytanie, na jakich zasadach układa się ten ranking, skoro AJP (pełnoprawną akademię z uprawnieniami do doktoryzowania) nadal traktuje się jako PWSZ? Chyba że ranking ten publikuje się w oparciu o dane za zeszły rok, kiedy to AJP uprawnienia do doktoryzowania jeszcze nie miała, a takie uczelnie (mimo statusu akademii) traktuje się jak zawodowe.

  2. ^^

    Jest dokładnie jak piszesz na końcu. Sam sobie odpowiedziałeś.

    W przyszłorocznym zestawieniu AJP znajdzie się już w rankingu uczelni akademickich ( prawo do doktoryzowania Wydział Humanistyczny uzyskał w styczniu 2019 r. ).

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.