°C

PE za art. 7 ws. Polski

źródło: Pixabay
 

Większość europosłów wspiera Komisję Europejską w jej działaniach przeciwko Polsce. Za przyjęciem rezolucji w tej sprawie było 422 europosłów, przeciw 147, a 48 wstrzymało się od głosu. Dokument popiera pierwszy etap procedury dotyczącej uruchomienia artykułu 7 unijnego traktatu.

 
Komisja zdecydowała się na taki krok w grudniu. Wtedy zakwestionowała reformę wymiaru sprawiedliwości uznając, że jest ona zagrożeniem dla niezawisłości sądów.
 
Jednostronicowa rezolucja mówi o tym, że europosłowie przyjęli z zadowoleniem grudniową decyzję Komisji i popierają wezwanie skierowane do polskich władz, by doprowadziły do rozwiązania problemów. Parlament Europejski wezwał też unijne kraje do szybkich działań i wyraził oczekiwanie, że będzie informowany o prowadzonych pracach związanych z procedurą.
 
Także wczorajsza debata potwierdziła, że jest duże poparcie w Parlamencie Europejskim dla działań Komisji przeciwko Polsce. To oznacza dodatkowe wsparcie dla wiceszefa Komisji Fransa Timmermansa, który we wtorek otrzymał również poparcie większości unijnych krajów.
 
Dziś, podczas głosowania europosłowie odrzucili projekt rezolucji przygotowany przez grupę konserwatystów do której należą europosłowie PiS-u. W dokumencie mowa była o ubolewaniu Europarlamentu w związku z działaniami Komisji, która kolejny raz przekroczyła swoje uprawnienia.
Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku