°C

PE za art. 7 ws. Polski

źródło: Pixabay

Większość europosłów wspiera Komisję Europejską w jej działaniach przeciwko Polsce. Za przyjęciem rezolucji w tej sprawie było 422 europosłów, przeciw 147, a 48 wstrzymało się od głosu. Dokument popiera pierwszy etap procedury dotyczącej uruchomienia artykułu 7 unijnego traktatu.

 
Komisja zdecydowała się na taki krok w grudniu. Wtedy zakwestionowała reformę wymiaru sprawiedliwości uznając, że jest ona zagrożeniem dla niezawisłości sądów.
 
Jednostronicowa rezolucja mówi o tym, że europosłowie przyjęli z zadowoleniem grudniową decyzję Komisji i popierają wezwanie skierowane do polskich władz, by doprowadziły do rozwiązania problemów. Parlament Europejski wezwał też unijne kraje do szybkich działań i wyraził oczekiwanie, że będzie informowany o prowadzonych pracach związanych z procedurą.
 
Także wczorajsza debata potwierdziła, że jest duże poparcie w Parlamencie Europejskim dla działań Komisji przeciwko Polsce. To oznacza dodatkowe wsparcie dla wiceszefa Komisji Fransa Timmermansa, który we wtorek otrzymał również poparcie większości unijnych krajów.
 
Dziś, podczas głosowania europosłowie odrzucili projekt rezolucji przygotowany przez grupę konserwatystów do której należą europosłowie PiS-u. W dokumencie mowa była o ubolewaniu Europarlamentu w związku z działaniami Komisji, która kolejny raz przekroczyła swoje uprawnienia.
Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.