°C

W Sejmie o reparacjach

fot. Janusz Życzkowski
 

Po godzinie 13 rozpoczęło się pierwsze publiczne posiedzenie parlamentarnego zespołu do spraw odszkodowań wojennych od Niemiec. Wcześniej odbywały się spotkania robocze jego członków. Pracami zespołu, powołanego pół roku temu kieruje poseł klubu Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk.

 
Parlamentarzysta podkreślił, że do tej pory zespołowi udało się zebrać „znaczną wiedzę” o reparacjach należnych Polsce i odszkodowaniach wojennych, które Niemcy po wojnie wypłacili innymi krajom. „Jesteśmy dobrze przygotowani, żeby ten temat pogłębiać i prowadzić dalsze prace” – powiedział Arkadiusz Mularczyk. Dodał, że celem jest też edukacja społeczeństwa i pokazanie, jak problem reparacji był „w pewien sposób zamieciony pod dywan”. Poseł dodał, że przez lata nie mówiło się o problemie, „co było z wielką korzyścią dla państwa niemieckiego”. Zdaniem parlamentarzysty polityka Niemiec sprowadzała się do „polityki przemilczenia, przedawnienia, zapomnienia”.
 
Stanisław Piotrowicz z Prawa i Sprawiedliwości, który jest członkiem zespołu, stwierdził, że warto właśnie teraz wrócić do tematu reparacji. „Wszyscy przecież zdajemy sobie sprawię, ile wycierpiał naród polski i jak potężne straty i jak potężne straty, również te materialne, poniósł” – powiedział poseł. Dodał, że Polska jest „chyba jedynym krajem”, który nie uzyskał żadnego odszkodowania. „W związku z tym chyba warto wrócić do tego, a to tym bardziej, kiedy tak ochoczo w Europie dyskutuje się teraz o praworządności” – stwierdził Stanisław Piotrowicz.
 
Parlamentarny zespół do spraw oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej został powołany z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości. W jego skład wchodzi 17 parlamentarzystów partii rządzącej i jeden senator Platformy Obywatelskiej. Pracom przewodniczy poseł Arkadiusz Mularczyk.
 
Do zadań zespołu należy między innymi oszacowanie szkód poniesionych przez Polskę w wyniku II wojny światowej. Kolejne zadanie to analiza możliwości prawnych dochodzenia od Niemiec odszkodowań, a także bieżące monitorowanie krajowych i zagranicznych publikacji dotyczących odpowiedzialności za szkody w trakcie wojny.
Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku