°C

Ataki bombowe na Sri Lance

fot. Youtube / AlJazeera
 

Ponad 200 osób zginęło, a około 450 zostało rannych w wyniku serii eksplozji w kościołach i luksusowych hotelach na Sri Lance. Zamachy przeprowadzono w kościołach podczas nabożeństw wielkanocnych. Ładunki wybuchowe zdetonowano także w hotelach w stolicy kraju - Colombo.

Według informacji przekazywanych przez lokalną policję wśród ofiar są także obcokrajowcy – z Turcji, Chin, Indii i Holandii. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował, że wśród ofiar jest kilkunastu Amerykanów, a MSZ w Londynie- że kilku Brytyjczyków.

igrafika 20190422 03 Radio Gorzów 4 czerwca 2020

Media informują o 8 eksplozjach. 6 pierwszych miało miejsce w godzinach porannych czasu lokalnego, podczas mszy świętych. To najprawdopodobniej w świątyniach zginęło najwięcej osób. Kilkadziesiąt osób straciło życie podczas mszy w kościele katolickim świętego Sebastiana w miejscowości Katuwapitiya, położonej na północ od Kolombo.

Za ofiary modlił się papież Franciszek i zapewnił o swej bliskości i modlitwie. Papież powiedział kilkudziesięciu tysiącom wiernych na placu świętego Piotra i milionom przed telewizorami, że z ogromnym smutkiem przyjął wiadomość o tragicznych zamachach, które właśnie w Niedzielę Wielkanocną, sprowadziły żałobę i cierpienia w kościołach i innych miejscach w Sri Lance. „Chciałbym zapewnić o mojej bliskości duchowej tamtejsze społeczności chrześcijan, zaatakowane w momencie, gdy były pogrążone w modlitwie i innych, którzy padli ofiarą tej okrutnej przemocy” – powiedział papież.

Kardynał kościoła katolickiego Sri Lanki Malcolm Ranjit wyraził głęboki smutek i zaoferował pomoc rodzinom ofiar oraz rannym w serii eksplozji. Kardynał Malcolm Ranjit wyraził nadzieję, że ranni wkrótce wrócą do swych rodzin. „Jest to bardzo smutny dzień dla nas wszystkich. Pragnę wyrazić mój najgłębszy smutek i współczucie dla wszystkich tych niewinnych rodzin, które kogoś straciły, a także dla tych, którzy zostali ranni. Chciałbym wezwać wszystkich do modlitwy” – dodał.

„Wstrząsająca tragedia na Sri Lance. W Wielką Niedzielę szczególnie łączymy się z Cierpiącymi i Rannymi, wspieramy duchowo Zrozpaczonych. Mimo wyjątkowego Święta trudno powstrzymać gniew przeciwko brutalnym i cynicznym terrorystom uderzającym w najważniejsze wartości”

– napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

„Zamachy w kościołach i hotelach na Sri Lance to ogromna tragedia. Tym boleśniejsza, że wydarzyła się w dniu, w którym cały Kościół Katolicki świętuje zmartwychwstanie Jezusa. Szczególnie dziś wspomnijmy wszystkich, którzy są prześladowani z powodu swojej chrześcijańskiej wiary”

– napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik powiedział, że po tragedii na Sri Lance potrzebne są chrześcijańska solidarność i modlitwa. W rozmowie z Polskim Radiem mówił też o wpływaniu na organizacje międzynarodowe, by te chroniły chrześcijan na całym świecie. Ksiądz Rytel-Andrianik zaznaczył, że przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki poprosił w mediach społecznościowych o modlitwę w intencji zamordowanych w zamachach oraz wszystkich dotkniętych tragedią.

„Łączę się duchowo z ich rodzinami i bliskimi. Nie dajmy zwyciężyć złu i bądźmy narzędziami pokoju, którego tak bardzo wszyscy potrzebujemy”

– napisał arcybiskup Stanisław Gądecki.

Ksiądz Rytel-Andrianik powiedział, że ten atak nie jest niczym nowym, ponieważ w różnych częściach świata chrześcijanie są atakowani albo podczas Wielkanocy albo podczas Świąt Bożego Narodzenia. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski dodał, że do podobnego zamachu doszło w 2006 roku w Dahab w Egipcie. Wezwał do jedności chrześcijan i budowania pokoju na całym świecie.

Przewodniczący Krajowej Rady Misyjnej KEP biskup Jerzy Mazur powiedział, że do serii zamachów doprowadziła nienawiść do chrześcijan. Podkreślił, że na zło należy odpowiedzieć dobrem. Biskup Jerzy Mazur powiedział, że ataki były formą zastraszania ludzi wierzących, chrześcijan. Podkreślił, że to zdarzenie powinno mobilizować do modlitwy o pokój i przebaczenie. Biskup Jerzy Mazur dodał, że takie wydarzenia powinny zachęcać do szerzenia wiary, niesienia dobrej nowiny o Jezusie i zwyciężania zła za pomocą dobra.

Ojciec Mariusz Michalik misjonarz pracujący na Sri Lance powiedział, że dotąd takich zamachów na kościoły tam nie było. Zaznaczył, że były sytuacje, w których nacjonaliści buddyjscy napadali na kościoły, ale zazwyczaj kończyło się co najwyżej na wybiciu szyb.

Za ofiary modli się również Kościół w Ziemi Świętej.

„Jak trudne, złe i smutne są te wiadomości, zwłaszcza że te ataki miały miejsce, gdy chrześcijanie świętują Wielkanoc. Modlimy się za dusze ofiar i prosimy o szybką rekonwalescencję rannych i prosimy Boga, aby zainspirował terrorystów do pokuty za zabijanie i zastraszanie”

– napisano w oświadczeniu podpisanym przez Wadie Abunassara, doradcę Zgromadzenia katolickich ordynariuszy Ziemi Świętej.

„Wyrażamy również naszą solidarność ze Sri Lanką i wszystkimi jej mieszkańcami z różnych środowisk religijnych i etnicznych. Pomimo wielkiego smutku będziemy świętować i radować się Zmartwychwstaniem Chrystusa i dawać nadzieję innym, szczególnie tym, którzy są zrozpaczeni. Chrystus zmartwychwstał. Zaprawdę, On zmartwychwstał!”

– napisano w oświadczeniu.

Ataki potępili przedstawiciele Unii Europejskiej. Przesłali też wyrazy współczucia władzom i obywatelom. Komentarze opublikowali przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, a także szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

„To smutny dzień dla kraju i całego świata”

– napisała w oświadczeniu szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini w imieniu 28 krajów członkowskich. Podkreśliła, że Niedziela Wielkanocna to szczególny czas dla Chrześcijan na całym świecie, to czas podziękowań, radości i pokojowych modlitw. Dodała, że tego typu akty przemocy to przemoc i wrogość wobec wszystkich religii i tych, którzy cenią swobodę wyznania. Federica Mogherini przekazała kondolencje i zaoferowała też unijną pomoc władzom Sri Lanki.

Przewodniczący Komisji Europejskiej napisał, że z przerażeniem i smutkiem dowiedział się o zamachach na Sri Lance, przekazał wyrazy współczucia i również zaoferował pomoc. „Tragiczne Święta Wielkanocne na Sri Lance” – brzmi wpis na Twitterze szefa Rady Europejskiej. „Moje myśli są z rodzinami zabitych w atakach na kościoły i hotele, oraz tymi, którzy wciąż walczą o życie” – napisał Donald Tusk.

Prezydent Francji Emmanuel Macron mówił o głębokim smutku jaki go ogarnął na wiadomość o tragedii na Sri Lance. Jednocześnie zdecydowanie potępił, ten jak to ujął, zbrodniczy i ohydny akt. Na twitterze napisał, że Francja solidaryzuje się z narodem syngaleskim i że w tym dniu świąt Wielkiej Nocy, Francuzi w myślach łączą się z mieszkańcami Sri Lanki.

Znajdująca się na czele listy do wyborów europejskich kandydatkach rządzącej partii Emmanuela Macrona Nathalie Loiseau zaapelowała o zjednoczenie sił w walce z terroryzmem i w obronie wartości jakimi są – pokój, wolność i ludzkość. Podobne w treści słowa o bólu, smutku i solidarności płyną z lewej i prawej strony francuskiej sceny politycznej. Arcybiskup Paryża Michel Aupetit podkreślił w swojej homilii, że wszyscy jednoczymy się z dotkniętymi tragedią naszymi braćmi ze Sri Lanki.

Na Sri Lance po zamachach wprowadzono godzinę policyjną. Obowiązuje do odwołania w godzinach 18.00-6.00 czasu lokalnego. Zablokowano dostęp do większości dużych portali społecznościowych i komunikatorów, by – jak poinformowano – zapobiec sianiu dezinformacji i rozpowszechnianiu plotek.

igrafika 20190423 05 Radio Gorzów 4 czerwca 2020

Na Sri Lance buddyści stanowią ponad 70 procent ludności, hindusi i muzułmanie stanowią odpowiednio 12,6 i 9,7 procent populacji. Na Sri Lance mieszka także około 1,5 miliona chrześcijan, którzy stanowią 6 procent społeczeństwa, większość z nich to katolicy.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku