°C

Kościół świętuje Wielkanoc

fot. Janusz Życzkowski
 

Dziś Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Poranną mszę rezurekcyjną poprzedza uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem wyniesionym z grobu Pana Jezusa. Triumfalne bicie dzwonów ma przypomnieć trzęsienie ziemi towarzyszące zmartwychwstaniu.

Ksiądz Marek Chrzanowski, orionista w rozmowie z Polskim Radiem zwraca uwagę, że to dzień, który przypomina także o osobistym zmartwychwstaniu do życia. „Chciałbym byśmy w poranek zmartwychwstania zmartwychwstali z Chrystusem, zwyciężyli w sobie to, co jest ciemnością, grzechem, śmiercią” – powiedział.

Ksiądz Chrzanowski podkreśla, że Chrystus umarł i zmartwychwstał po to człowiek mógł żyć, nie tylko w wymiarze wiecznym, ale także doczesnym. Liturgia Niedzieli Wielkanocnej jest radosnym świętem. Wyraża się to w czasie liturgii, biciu dzwonów podczas procesji rezurekcyjnej, która kończy się odśpiewaniem dziękczynnego hymnu „Ciebie, Boga, wysławiamy”.

O wielkanocnej radości przypominają także pozdrowienia: „Chrystus zmartwychwstał – Zmartwychwstał prawdziwie”. Symboliczne dzielenie się jajkiem, podczas świątecznego śniadania także jest znakiem wiary w zwycięstwo życia nad śmiercią. Triduum Paschalne kończy się po odprawieniu wieczornych nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku