°C

Kościół świętuje Wielkanoc

fot. Janusz Życzkowski

Dziś Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Poranną mszę rezurekcyjną poprzedza uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem wyniesionym z grobu Pana Jezusa. Triumfalne bicie dzwonów ma przypomnieć trzęsienie ziemi towarzyszące zmartwychwstaniu.

Ksiądz Marek Chrzanowski, orionista w rozmowie z Polskim Radiem zwraca uwagę, że to dzień, który przypomina także o osobistym zmartwychwstaniu do życia. „Chciałbym byśmy w poranek zmartwychwstania zmartwychwstali z Chrystusem, zwyciężyli w sobie to, co jest ciemnością, grzechem, śmiercią” – powiedział.

Ksiądz Chrzanowski podkreśla, że Chrystus umarł i zmartwychwstał po to człowiek mógł żyć, nie tylko w wymiarze wiecznym, ale także doczesnym. Liturgia Niedzieli Wielkanocnej jest radosnym świętem. Wyraża się to w czasie liturgii, biciu dzwonów podczas procesji rezurekcyjnej, która kończy się odśpiewaniem dziękczynnego hymnu „Ciebie, Boga, wysławiamy”.

O wielkanocnej radości przypominają także pozdrowienia: „Chrystus zmartwychwstał – Zmartwychwstał prawdziwie”. Symboliczne dzielenie się jajkiem, podczas świątecznego śniadania także jest znakiem wiary w zwycięstwo życia nad śmiercią. Triduum Paschalne kończy się po odprawieniu wieczornych nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.