°C

Błaszczak: Do 2024 r. armia będzie dysponować 5 dywizjonami „Krabów”

fot. PAP/Lech Muszyński
 

Do 2024 r. Wojsko Polskie będzie dysponowało pięcioma dywizjonami armatohaubic "Krab", to nowoczesny i sprawdzony sprzęt, który realnie odstrasza ewentualnego agresora - powiedział w Sulechowie szef MON Mariusz Błaszczak.

Minister obrony narodowej wziął udział w uroczystości przekazania 5. Lubuskiemu Pułkowi Artylerii nowych samobieżnych armatohaubic „Krab„. Błaszczak podkreślił, że armatohaubicie są nowoczesnym produktem polskiego przemysłu zbrojeniowego i stanowią wyraźne wzmocnienie zdolności Wojska Polska. „To sprzęt, którym chwalimy się za granicą, to sprzęt, który wchodzi na wyposażenie Wojska Polskiego” – powiedział szef MON.

Mówił, że przekazał kluczyki do ośmiu egzemplarzy „Krabów”. „Ale to tylko początek, w połowie tego roku kolejna bateria zostanie przeznaczona na wyposażenie 5. Pułku Artylerii, pod koniec kolejna, także będziemy mieli tu, w woj. lubuskim cały dywizjon artylerii” – zapowiedział szef MON.

Dodał, że będzie to drugi dywizjon wyposażony w „Kraby”; pierwszy już jest do dyspozycji żołnierzy z 16. Dywizji Zmechanizowanej. Błaszczak poinformował, że w Hucie Stalowa Wola zamówione są już kolejne trzy dywizjony.

„Do 2024 roku Wojsko Polskie będzie dysponowało pięcioma dywizjonami tego sprzętu (…) jednego z najnowocześniejszych w tej dziedzinie, sprzętu, który jest sprawdzony, który realnie odstrasza ewentualnego agresora” – powiedział minister obrony narodowej.

Jak poinformował MON, 5. Lubuskiemu Pułkowi Artylerii przekazanych zostało 8 egzemplarzy 155 mm samobieżnych haubic (SH) Krab, 1 wóz dowódczo-sztabowy dowódcy dywizjonu artylerii 155 mm SH Krab, 3 wozy dowódcze dowódcy baterii/plutonu artylerii 155 mm SH Krab, 2 wozy amunicyjne, 1 warsztat remontu uzbrojenia i elektroniki.

Jak podkreślił MON, armatohaubica „Krab” to obecnie najpotężniejsze działo, jakim dysponują polscy artylerzyści. Ważąca ponad pięćdziesiąt ton samobieżna armatohaubica jest w stanie wystrzelić na odległość około 40 kilometrów do 6 pocisków na minutę.

 

Błaszczak: Do 2024 r. armia będzie dysponować 5 dywizjonami "Krabów" Radio Gorzów 25 października 2020

Samobieżne armatohaubice Krab oraz inne wozy towarzyszące przekazane zostaną w poniedziałek artylerzystom z 5. Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie.

Krab to obecnie najpotężniejsze działo, jakim dysponują polscy artylerzyści. Armatohaubica Krab to obecnie najpotężniejsze działo, jakim dysponują polscy artylerzyści. Ważąca ponad pięćdziesiąt ton samobieżna armatohaubica jest w stanie wystrzelić na odległość około 40 kilometrów do 6 pocisków na minutę. Obsługa działa liczy 5 osób. Haubica Krab jest podstawowym środkiem ogniowym dywizjonu artylerii, pododdziału przeznaczonego do realizacji zadań wsparcia ogniowego na szczeblu brygady.

Armatohaubica Krab jest już na wyposażeniu 11. Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie. Kolejną jednostką, do której najprawdopodobniej trafi będzie 23. Śląski Pułk Artylerii w Bolesławcu.

Pułkownik Sławomir Kula, dowódca sulechowskiego pułku mówi, że sprzęt to nowe możliwości i dwa razy większa siła ognia.

Plutonowy Kryspin Czaja, dowódca Kraba, chwali możliwości nowego sprzętu.

Klucze do armatohałubic Krab symbolicznie przekazał dziś wojskowym z Sulechowa minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wojskowe Kraby ważą 50 ton, mają zasięg do 40 kilometrów, w każdej minucie mogą wystrzelić 6 pocisków. Jak dodaje Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał Jarosław Mika to nowa jakość w polskim wojsku.

Wojewoda Władysław Dajczak mówi, że w Lubuskiem od lat szkolą się międzynarodowe siły zbrojne i wiele razy to właśnie do naszego regionu trafiały nowinki zbrojeniowe.

 

Posłuchaj relacji:

 

Minister Obrony Narodowej był także gościem rozmowy Radia Zachód. Rozmowy można wysłuchać w całości poniżej.

Mariusz Błaszczak

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku