°C

Żołnierze wyklęci – August Fieldorf „Nil”

Fot. Radio Zachód / Instytut Pamięci Narodowej

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętnia bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległej Polski przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi. Jednym z żołnierzy wyklętych był generał August Fieldorf "Nil", legendarny dowódca Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej od 1942-go do 1944 roku, a później - zastępca Komendanta Głównego AK, generała Leopolda Okulickiego.

Wydał rozkaz likwidacji Franza Kutschery, generała SS w Warszawie. Pod koniec Powstania Warszawskiego został awansowany do stopnia generała brygady i mianowany Naczelnym Komendantem organizacji NIE. Stanowiła ona kadrową strukturę AK, przygotowaną do działań w warunkach sowieckiej okupacji. Fałszywie oskarżony przez bezpiekę o współpracę z okupantem, po sfingowanym, jednodniowym procesie otrzymał karę śmierci. Wyrok przez powieszenie wykonano 24 lutego 1953 roku w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Po śmierci generała, jego córka Maria Fieldorf-Czarska (zmarła w 2010) przez kilkadziesiąt lat walczyła o wyjaśnienie okoliczności zbrodni komunistycznego sądu oraz odnalezienie grobu ojca. Mówiła o tym w Polskim Radiu w 2005 roku:

Leszek Zachuta, maż bratanicy generała Fieldorfa „Nila”, wspominał (2014) go, jako ciepłego, serdecznego człowieka.

Irena Wesołowska, podczas wojny walcząca w Armii Krajowej, wspominała w 2014 roku swoją naukę w Brzeżanach, gdzie od marca 1938 roku August Fieldorf „Nil” dowodził 51. Pułkiem Piechoty Strzelców Kresowych:

Generał Fieldorf został zrehabilitowany w 1989 roku, a w 2006-tym – pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. W lutym 2008 roku, w 55. rocznicę śmierci, Sejm uczcił pamięć generała Fieldorfa „Nila”. W uchwale posłowie napisali, że jest on „przykładem człowieka, który całe życie poświęcił walce o niepodległość i suwerenny byt Rzeczypospolitej Polskiej”. Miejsce jego pochówku przez wiele lat pozostawało nieznane. Ciało generała spoczywa prawdopodobnie na tzw. „Łączce” na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim, blisko symbolicznej mogiły wystawionej dla uczczenia jego pamięci. Zmarła w 2010 roku, jego córka Maria Fieldorf-Czarska, zgodnie z jej wolą, została pochowana w symbolicznym grobie ojca.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.