°C

Żołnierze wyklęci – Witold Pilecki, „Witold”, „Druh”

Fot. Radio Zachód / Instytut Pamięci Narodowej

Witold Pilecki, rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej, a po wojnie - antykomunistycznego podziemia, jest uważany za jednego z największych polskich bohaterów historii XX wieku. Był więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz, autorem raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Brał udział w Powstaniu Warszawskim.

Aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku, został oskarżony o działalność szpiegowską, a następnie w pokazowym procesie skazany na śmierć i stracony 25 maja 1948 roku. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. Wyrok został unieważniony w 1990 roku przez Sąd Najwyższy. W 2006 roku rotmistrz został odznaczony Orderem Orła Białego. W 2013-tym – awansowany do stopnia pułkownika. Jacek Pawłowicz z Instytutu Pamięci Narodowej, autor książki o rotmistrzu Pileckim, podkreślał (2012) jego wielką odwagę:

Oskarżenie i proces Witoda Pileckiego bardzo przeżywała jego rodzina – wspominał w 2016 roku syn rotmistrza – Andrzej:

Senator i historyk profesor Jan Żaryn mówił (2016), że życiorys rotmistrza jest bogaty w różnorodne wydarzenia i wiele osób może się z nim identyfikować:

Witold Pilecki zachował niezłomną postawę, także podczas rocznego śledztwa, kiedy był torturowany. Przy ostatnim widzeniu z żoną, rotmistrz powiedział w tym kontekście, że „Oświęcim to była igraszka”. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie Witolda Pileckiego. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku. W 2018 roku imię Witolda Pileckiego otrzymała reprezentacyjna Sala Obrazowa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pamiątkową tablicę odsłoniła córka rotmistrza – Zofia Pilecka-Optułowicz.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.