°C

Prawdziwy wysyp skarbów

fot:E.Kobelak

Od zawsze rozbudzały wyobraźnie i chęć posiadania, ale to ostatnie lata przyniosły ich prawdziwy wysyp. O skarbach ukrytych głęboko pod ziemią rozmawiają dziś uczestnicy spotkania naukowego zorganizowanego w gorzowskim muzeum. W gorzowskim, bo w ciągu kilku ostatnich lat muzeum lubuskie wzbogaciło się o 6 skarbów odnalezionych właśnie w naszych okolicach: 3 z początku epoki brązu i 3 związane ze społecznością kultury Łużyckiej.

Okazuje się jednak, że „skarb” nie dla wszystkich oznacza to samo. Mówi Stanisław Sinkowski kierownik działu archeologii gorzowskiego muzeum:

Odnajdywane skarby niosą ogrom wiedzy zarówno o codzienności życia ówczesnych, kondycji ekonomicznej czy stanie ówczesnej metalurgii. O najczęściej odkrywanych skarbach na terenie Polski mówił dziś profesor Wojciech Blajer z Instytutu Archeologi Uniwersytetu Jagielońskiego:

Tymczasem gorzowscy archeolodzy wciąż pracują badając to co odkrywa ziemia w centrum miasta. Stanisław Sinkowski nie ukrywa, że choć wiele udało się już odnaleźć apetyty wciąż są ogromne:

Dyrektor muzeum Ewa Pawlak nie ukrywa, że ekspozycje ze skarbem w tytule ściągają do gorzowskiego muzeum tłumy odwiedzających.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.