°C

M. Błaszczak: Zaawansowane negocjacje ws. Patriotów

źródło: Pixabay

Minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział, że rozmowy o zakupie zestawów obrony powietrznej Patriot są bardzo zaawansowane. Minister dodał w radiowej Jedynce, że wiele wskazuje, iż sprawa zostanie sfinalizowana w pierwszym kwartale.

Szef MON powiedział, że rozmawiał o kupnie Patriotów z przedstawicielami władz Stanów Zjednoczonych: z doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego Herbertem McMasterem i z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem.

Rozmowy o sprzedaży Polsce amerykańskich zestawów Patriot są prowadzone w formule międzyrządowej od kwietnia 2015 roku. W listopadzie zeszłego roku amerykański Kongres zgodził się na sprzedaż Polsce uzbrojenia, w tym radarów, wyrzutni i pocisków, za 10 i pół miliarda dolarów.

Minister Błaszczak powiedział, że z dwóch procent PKB przeznaczonych na obronność jedna czwarta zostanie wydana na zakup sprzętu dla wojska. Zapowiedział też powołanie Agencji Uzbrojenia, która będzie zajmować się wszystkimi sprawami związanymi z kupnem sprzętu wojskowego. Niebawem ma zostać powołany pełnomocnik, który zajmie się przygotowaniem powstania Agencji.

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.