°C

Baltic Pipe powstanie do 2023

źródło: Pixabay
 

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że do 2023 roku powinien zostać ukończony gazociąg Baltic Pipe i wówczas gaz docierający do Polski będzie w całości pochodził nie z kierunku wschodniego.

Minister mówił w TVP Info, że postęp prac przygotowawczych do budowy Baltic Pipe „jest ogromny”. „Staramy się nie stracić ani dnia w tej sprawie”- dodał. 
Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że na tej inwestycji Polska nie będzie oszczędzać i zostanie ona zrealizowana – jak to określił – „solidnie”.

Minister dodał, że obecnie polskie władze ustalają szczegóły z duńskimi. Podtrzymał zapowiedź, że wiosną poznamy linię przebiegu gazociągu. „Kamienie milowe wyznaczane wskazują, że możemy pod koniec przyszłego roku przystąpić do tej inwestycji” – powiedział Krzysztof Tchórzewski.

Gazociąg Baltic Pipe ma połączyć polski system przesyłowy z systemem duńskim. Dzięki temu do naszego kraju będzie mógł płynąć gaz ziemny ze złóż na szelfie norweskim. Baltic Pipe wraz z gazoportem w Świnoujściu ma tworzyć tzw. Bramę Północną.

Minister Krzysztof Tchórzewski przypomniał, że ostatnio podjęto też decyzję o dobudowie trzeciej części tego gazoportu. . 
Jak mówił minister Krzysztof Tchórzewski, Polska będzie miała po 2023 roku nadmiar gazu i ma zamiar poprzez rozbudowę sieci gazowej w Polsce, sprzedawać surowiec na Słowację, do Czech i ewentualnie na Ukrainę. 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku